Utánanéztünk néhány gyakran használt internetes kifejezésnek. Vajon mit jelentenek, ki és mikor használta azokat legelőször?
Blog
Ez egy személyes internetes felület, amely általában – mint a Facebook esetében – egymás alatt helyezi el a bejegyzéseket, fönt a frissek, lentebb a régiek. Általában nem a megjelenés a lényeg, hanem a tartalom. Az író ( a blogger ) véleménye valamiről. A kifejezés 1997-ben született Jorn Barger által, aki ekkor még weblog-nak írta. Idővel rövidült le blog-ra.
Spam
Az a hely, ahová a levelező rendszer a szemetet rakja. Amiről – bizonyos algoritmus alapján – úgy hiszi, hogy nincs szüksége rá a fogadónak. Angolul ez a szó löncshúst jelent. A Monty Pythonnak köszönhetjük, hogy megjelent a digitális világban is a spam. Az angol abszurd humor nagyágyúinak egyik jelenetében a munkásoknak minden egyes ebédre löncshúst adtak. Egy idő után úgy lázadtak az unalmas kaja ellen, hogy azt kiabálták: spam! Előbb a közbeszédbe, majd a csetekre, fórumokba, végül email rendszerekbe is bekúszott.
Mém ( angolul: meme )
Vicces tartalmat jelent, amely gyorsan terjed. Akár egy fotó, akár rövid videó, akár egy pár másodperces mozgó kép ( gif ). Richard Dawkins 1976-os Az önző gén című könyvében leírta, hogy szeretett volna egy szót, amely a kulturális utánzást fejezi ki. A görög mimeme ( utánzás ) szót vette alapul. Majd lerövidítette úgy, hogy rímeljen a gén szóra. A meme franciául is azt jelenti, hogy ugyanaz, tehát még erre is hajaz. Ma leginkább arra használjuk, ami borzasztóan gyorsan terjed az interneten.
Tűzfal
Ez nem egy kitalált szó, mint a mém, hanem ez is a valós életből jött át a digitális világba, csakúgy, mint a spam. Ma már nem egyértelmű, de mondjuk 30 éve még a szó hallatán mindenki egy házra gondolt a szó hallatán. Annak is olyan falára, amelyen nincs ajtó és ablak. Amely igyekszik megvédeni a házat a terjedő tűztől. A számítástechnikai tűzfal pedig a rendszert próbálja megvédeni vírusoktól, betolakodóktól, amelyek éppen úgy lerombolhatják annak működését, mint a tűz a házat.