Új képzési program indult, melyben a történelem során először fordul elő, hogy a fiatalabb generáció kezében több tudás van, mint az idősekében. A program célja, hogy havonta ezer nyugdíjasnak segítsenek megismerkedni a hétköznapi digitális technológiákkal. Olyan dolgokkal, mint a vloggerség, az Instagram, a Pinterest, hiszen a digitális képességek fejlesztésével nem csak a munkában érvényesülhetünk jobban, de enyhítik a magányt is, és megmozgatják a felhasználó agytekervényeit. A projektet november 6-tól kezdődően 13 városban kívánják elindítani.
A programban diákok tanítják a szépkorúakat, közösségi szolgálat keretein belül. Így a fiatalok megtudhatják milyen is az, amikor nekik kell foglalkozni valakivel, és új dolgokra megtanítani. A diákok elmondása szerint érdekes tapasztalatra tesznek szert, úgy vélik, az idős tanítványok empatikusabban fordulnak fiatal tanítóik felé, mint ők iskolai tanáraik felé.
Természetesen a feladat teli van kihívásokkal, például hogyan fogadja el egy idős ember fiatal tanítóját. A diákok előzetes felkészítésen vesznek részt mielőtt tanítani kezdenek, hogy minden kellemetlen vagy váratlan helyzetre jól tudjanak reagálni. Fontos például, hogy tiszteletben tartsák egymás privát szféráját, és biztonságos mederben maradjon az oktatás.
A fiatalok bevonásának ötletét részben az adta, hogy minden iskolásnak részt kell vennie valamilyen közösségi szolgálatban, és sokan küzdenek azzal, hogy értelmes és hasznos tevékenységgel töltsék ki ezt az időt. Sokszor azért nem jelentkeznek a diákok, mert oda kell menni, meg kell ismerkedni idegenekkel, itt viszont online lehet részt venni a programban.
A Neumann János Számítástechnikai Szakgimnázium diákjai lehettek az elsők, akik idősekkel foglalkoztak, mivel eleve jobban kezelik a különbségeket speciális nevelési igényű diáktársaik ismerete miatt.
Forrás: https://index.hu/techtud/2019/11/08/idoskepzes_nyugdijasok_internet_netezes_oktatas_diakok_telekom/