A digitális oktatás biztonságosságán túl a munkaerőpiac is megköveteli a felsőoktatásban tanulók kibervédelmi tájékozottságát.
Az egyetemek egyelőre nem kitüntetett szereplői a kibertámadásoknak, ám ez a kegyelmi állapot nem tart örökké, mert a rendszerek heterogenitása komoly kockázatokat hordozhat.
Az egyetemi oldalak jó része nyilvános információkat tartalmaz, emiatt nem igazán érdemes feltörni őket.
Ez persze egyáltalán nem jelent garanciát arra, hogy a helyzet így is marad, emiatt a személyes adatok védelme az oktatásban is kiemelt prioritásnak számít.
Ezen túl pedig komoly kihívásnak is, hiszen nem csupán a felsőoktatási Neptun rendszer üzemeltetése jár nagy kockázattal; egyre több a belső dokumentumokat tartalmazó tárhely és szaporodnak az e-learning oldalak.
A pandémiás helyzettel radikálisan megnőtt a támadási felület még azoknál az intézményeknél is, ahol korábban egységesség jellemezte a belső rendszerek használatát.
Márpedig minél összetettebb egy rendszer, annál több kiberbiztonsági rizikófaktort hordoz.
Most tömegesen mindenki és bárhonnan bejelentkezhet, ami – kiegészülve a támadók rendkívül szerteágazó, átlagos üzemeltetői logikával nehezen kiismerhető és követhető motivációjával – megsokszorozza a netbiztonsági rizikókat.
A kibertér veszélyeit sokkal kevésbé érzékeljük, mint a fizikai kockázatokat, emiatt is érdemes célzottan odafigyelni ennek a fajta veszélyérzetnek a preventív tudatosítására, beágyazására a mindennapokba.
Forrás: http://hirek.prim.hu/cikk/2020/08/02/az_adatvedelem_es_a_kib erbiztonsag_az_egyetemek_szamara_is_prioritas