A Google 2011-ben kezdte el fejleszteni, de csak hét évvel ezelőtt állt a cég nyilvánosság elé az ötlettel, hogy nagy magasságban repülő hőlégballonokkal juttatná internethez a földi infrastruktúrával nehezen lefedhető régiókat.
Az internetszórásra képes eszközöket elsőként Kenyában vetették be kereskedelmi szolgáltatásként.
Az első éles együttműködés szereplője a Telkom Kenya, amely így szeretné kiszolgálni azokat a felhasználóit, akik a körülbelül 35 ballonból álló flotta által lefedett mintegy 50 ezer négyzetkilométeren tartózkodnak.
Megerősítéses tanulásra építő navigációs rendszerrel szereli fel magaslégköri internetszóró ballonjait a Google X projektjéből kivált Loon. A Google csapatával közösen fejlesztett navigációs rendszert a vállalat már élesítette Kenya fölött lebegő ballonjaiban.
A megoldás folyamatos tanulással optimalizálja működését – a Loon szerint rendkívül sikeresen, a mérnökök által tervezett, hagyományos rendszernél ugyanis számottevően hosszabb ideig tudta a teszt időszakban a kijelölt pozíciók fölött tartani a ballonokat, esetenként összetett manőverek kidolgozásával, mindezt ráadásul jóval alacsonyabb fogyasztás mellett.
A Loon csapata által fejlesztett, akár teniszpálya méretűre fúvódó, héliummal töltött ballonok 20 kilométeres magasságba emelkednek, így sem a madarakat, sem pedig a légi forgalmat nem zavarják.
A magasból napelemmel operáló eszközök a földről kapott jeleket erősítik és továbbítják az alattuk fekvő régióba, egyenként akár 5 ezer négyzetkilométert lefedve 4G szolgáltatással.
A projekt idén érte el a legfontosabb mérföldkövét: a ballonok július óta teljesítenek szolgálatot.
Forrás: https://www.hwsw.hu/daralo/62632/loon-google-alphabet-intern et-ballon-magaslegkori-ai-gepi-tanulas.html