A streaming, azaz a videófogyasztás jelenleg az internetforgalom közel 70 százalékát teszi ki. Régebben a munkaidő vége után, 6-7 óra felé indult meg a forgalom és egészen este 9-10-ig tartott a csúcsidő. Ma már napközben is látható a sokkal nagyobb forgalom, illetve jelentősen megnőtt, a munkahelyi videokonferenciáknak és az online oktatásnak köszönhetően a felfelé töltés is.
Egy Full HD minőségű film zavartalan streameléséhez 6 Megabit/s letöltési sebesség szükséges, és 4K esetén sincs szükség többre 15 Megabit/s-nál. Minél nagyobb a család, és minél több eszköz csatlakozik az otthoni hálózatra, annál fontosabb, hogy a netünk ki tudja szolgálni az igényeinket.
Streamelés esetén azonnal elindítható a választott tartalom, és folyamatos a letöltés a készülékünkre, olyan minőségben, ahogy azt a netünk sebessége éppen lehetővé teszi.
Streaming esetében a videó apró darabokra szabdalva jut el a nézőhöz. Protokolltól függően, a 2-10 másodperces darabok lejátszásának elindulásához, arra van szükség, hogy készülékünk letöltsön 2-5 ilyen darabkát. A szoftver egyrészt feltölt magának egy ideiglenes buffert, amivel ki tudja szolgálni magát videótartalommal, másrészt elvégez egy mérést, hogy a hálózatunkon milyen sebességgel képes letölteni adatot.
A technológiának köszönhetően amikor elindítunk egy filmet, akkor az első pár másodperc alacsonyabb felbontású, majd egy rövid idő után elérjük a választott felbontást.
Ha minden jól megy, akkor a vége feliratig semmi nem változik, de a megoldás lehetővé teszi, hogy a netsebesség csökkenése esetén ahelyett, hogy megállna a film vagy sorozat, a rendszer inkább visszavált a kisebb letöltési sebességet igénylő alacsonyabb felbontásra – mi pedig ebből annyit érzékelünk, hogy pár másodpercre életlenebbé válik a kép.
Forrás: https://24.hu/tech/2021/10/28/streaming-mukodese-film-inter net-letoltes/