A jelszavakkal védjük a fiókjainkat, amelyek lehetővé teszik számunkra, hogy életünk nagy részét a kibertérben bonyolítsuk.
Pénzügyeinket, személyes adatainkat és érzékeny dokumentumainkat gyakran a felhőben tároljuk, speciális karakterek mögé zárva őket. Ezzel pedig a számítógépes bűnözők elsődleges célpontjává válhatunk.
Egy 2020. évi adatsértési jelentés szerint a hackeléssel kapcsolatos adatlopások több mint 80 százaléka elveszett vagy ellopott hitelesítő adatok felhasználásával történik.
Az így megszerzett adatokkal széles körben kereskednek a számítógépes bűnözői fórumokon, akár már néhány dollárért.
A bűnözők a hitelesítő adatokat egy vállalat szerverére betörve, de akár adathalászat útján szerzik meg, többek közt rosszindulatú programokkal.
Az áldozatoktól böngészők felbukkanó ablakaiban, vagy eredetinek látszó űrlapokon szerzik meg az érzékeny adatokat, aztán ezekkel vagy közvetlenül (visszaélés útján) keresnek pénzt, vagy eladják az így megszerzett adatokat.
A kutatás készítői néhány ezertől 140 ezer dollárig terjedő skálán láttak ilyen adatokat árulni.
Az általános felhasználói fiók adatok átlagosan 15 dollárba kerülnek, de a bankok, illetve pénzügyi szolgáltatások hozzáférései esetében a legnagyobb kínálat, ezeket jóval nagyobb összegért, átlagosan 70 dollárért árusítják.
Földrajzi szempontból az Egyesült Államokban élők adatai a legkeresettebbek, a bűnözők nyilván ezen ország lakóitól remélik a legtöbb pénzt, ami után Kanada, Ausztrália, az Egyesült Királyság és Németország következik.
Forrás: https://www.origo.hu/gazdasag/20200724-kiderult-mennyit-erne k-az-adataink-az-alvilagban.html