Az IP cím egy bizonyára sokak által ismert kifejezés, amelyet gyakran szoktak csak simán internet címnek is nevezni.
A mi az az IP cím kérdésre már félig meg is kaptuk a választ azzal, hogy ez egy internet cím. Fontos tudni, hogy minden eszköznek van és alapvetően négy darab, ponttal elválasztott számból áll. Ezt nevezzük IPv4-es címnek, és a legtöbb helyen még ez van használatban.
A mire jó az IP cím kérdésre ha egy szóban kellene válaszolni, akkor az azonosítás lenne a válasz. Alapvetően nem minket azonosít az IP cím, hanem az eszközt, amivel csatlakozunk a hálózatra. Erre pedig minden hálózati kommunikációnál szükség van.
Kifejezetten hasznos lehet például egy hibaelhárítás esetén, ha tudjuk az IP címünket, mert ez alapján be tudjuk azonosítani, hogy melyek a mi próbálkozásaink, és melyik műveletek azok, amik nem tőlünk származnak.
Az IP a forrás- és célállomásokat címekkel azonosítja, amelyek egész számok, melyeket hagyományosan négy darab, 0 és 255 közé eső, ponttal elválasztott számmal írjuk le.
Az IP-címek felépítése egy jól meghatározott szabályt követ. Mivel a lehetséges címek száma korlátozott, ezért léteznek nyilvános és privát IP címek. Nyilvános IP címet a legtöbb internetszolgáltató csak külön kérés és díj ellenében ad.
Kielemezve egy ilyen azonosítót, meghatározható belőle az internetszolgáltató, a szolgáltatóhoz tartozó ügyfél de akár egy ügyfélhez tartozó eszköz is. Ezek a nyilvános IP címek és a világon csak egy létezhető belőle.
A korlátozott lehetőségek miatt léteznek a privát IP címek, melyek nem követhetők vissza ilyen módszerekkel. A hálózati szakemberek feladata, hogy az információ a leggyorsabban és legbiztosabban jusson el egyik pontból a másikba.
Forrás: ://www.rackhost.hu/tudasbazis/informatikai-alapok/mire-jo-az-ip -cimem/