Műszaki segítséggel kapcsolatos információk

Műszaki segítséggel kapcsolatos információk

Bizonyára sokunkkal előfordult már, hogy valamilyen okból bejelentést kellett tennünk távközlési szolgáltatónknál. A hibabejelentés előtt azonban érdemes néhány szempont alapján saját magunk megvizsgálni az internetkapcsolatunkat.
Sok esetben önállóan is megtalálhatjuk a hiba okát, például egy elmozdult kábel esetén, hiszen ekkor nem a szolgáltatással van a gond és pár perc múlva ismét hibátlanul használhatjuk az internet szolgáltatást.
Először is érdemes a tápegységet áramtalanítani, ezt követően megvizsgálni, hogy minden kábel a helyén van-e, majd ismét áram alá helyezni. Amennyiben továbbra sem megfelelő az internetkapcsolat, vizsgáljuk meg, hogy a routert kihagyva, kábelen csatlakozva tapasztalunk-e javulást.
Ha ettől helyreáll a szolgáltatás, akkor a routerünk hibásodott meg, érdemes ebben az esetben internet szolgáltatónk segítségét kérni a számunkra leginkább megfelelő új routerrel kapcsolatban.
Lassú internet sebesség érzése esetén érdemes szolgáltatónk weboldalán található sebességmérő segítségével ellenőrizni, hogy a szolgáltatásunk le és feltöltési paramétereit illetően mit tudunk mérni. Amennyiben megkapjuk azokat az értékeket, amelyek a szerződésünkben szerepelnek, akkor az internet szolgáltatás rendben működik, azonban az általunk használt eszköz nem tudja megfelelően biztosítani ezt számunkra, így az internetünk tűnik lassúnak.
Előfordulhat az is, hogy egy elmaradt számla befizetése esetén egy idő után a szolgáltató korlátozza internetünket. Ebben az esetben a tartozás befizetését követően ismét élvezhetjük az internetezés adta élményt. Ha továbbra is tapasztaljuk a nem megfelelő kapcsolatot, kérje szolgáltatója segítségét, aki a bejelentést követően, a saját érdekkörében keletkezett hibát maximum 72 órán belül köteles kijavítani.
Ha azt tapasztalja, hogy lassú vagy egyáltalán nincs internete először áramtalanítsa a tápegységet (laptoptöltőhöz hasonló fekete eszköz, ami egy POE és egy LAN feliratú kábel van csatlakoztatva). A kábelek helyzetét ne változtassa meg!
Ha minden kábel a helyén van, helyezze ismét áram alá, várjon 1-2 percet, amíg újraindul az eszköz majd ellenőrizze a szolgáltatást. Az eszközök áramellátásának ellenőrzése minden esetben nagyon fontos, hiszen a problémát csak akkor találjuk meg, ha azok áram alatt vannak.
Ha az újraindítás után nem oldódik meg a probléma, ellenőrizze az internetkapcsolatát router nélkül. Az internet kábelt helyezze közvetlenül a laptopba/számítógépbe.
Amennyiben a laptopon/számítógépen így rendben működik az internet, akkor a gond a routerrel lesz. Ebben az esetben hívja Ügyfélszolgálatunkat a 1290-es telefonszámon!
A lekorlátozott szolgáltatás visszakapcsolását csak abban az esetben tudjuk elindítani, ha minden korábbi be nem vagy későn fizetett számla kifizetésre kerül.
A befizetést követően nem azonnal kerül visszakapcsolásra a szolgáltatás, hiszen a számlázó rendszerünknek 1 munkanap mindenképp szükséges, hogy feldolgozza a befizetést. 
Az első és legfontosabb, hogy az összes tartozás kiegyenlítésre kerüljön. A lehető leggyorsabb visszakapcsolás érdekében érdemes az utalást követő munkanap a 1290-es telefonszámunkon érdeklődni!
https://deltanet.hu/meres/
A neten számos sebességmérő közül választhatunk azonban a legjobb, ha saját szolgáltatónk oldalát használjuk. Ez valós eredményt fog mutatni, hiszen a saját szerverén üzemel.
A legpontosabb mérés érdekében érdemes egy laptopra/számítógépre közvetlenül csatlakoztatni az internetkábelt, nem Wi-Fi-n keresztül. Ilyenkor csak a sebességmérés oldala legyen megnyitva.
A mikrohullámú internet rádió jeleken történő működésének feltétele, hogy az Ügyfélnél kihelyezett antenna tiszta, optikai rálátáson keresztül tudjon csatlakozni a fejállomásba. Tavasszal, amikor lombosodnak a fák, amelyek a fejállomás és az antenna között vannak, megzavarhatják ennek működését. 
Egyidejűleg több eszköz is tud az internetre csatlakozni, legyen szó akár laptopról, telefonról vagy telefonról, csak egy profi minőségű Wi-Fi routerre van szükség.
A router az internet szolgáltatások egyik legfontosabb eleme. Nélküle nem működhet stabilan egy korszerű kapcsolat. Irányít, eloszt, kapcsolatot teremt.
Tapasztalataink alapján ehhez a Mikrotik által gyártott routereket javasoljuk, amely mind árban és, ami a legfontosabb, mind megbízhatóságában optimálisan illeszkedik internet szolgáltatásunkba. 
Stabil működés, alacsony meghibásodási arány, jó szintű Wi-Fi szolgáltatás és a távoli szervizelés lehetősége jellemzi. Ez azért is fontos lehet, mert probléma esetén Szakembereink az esetek nagy részében, kiszállás és időveszteség nélkül tudják orvosolni azt.
A legjobb Ügyfélélmény elérése érdekében javasoljuk, hogy az általunk a csomagjában biztosított vagy Szakembereink által javasolt eszközt használja!
A villámlás az elektronikus eszközök egyik fő ellensége.
A legtöbb esetben az elektromos hálózat felől érkező a villám által generált túlfeszültség tehet tönkre eszközöket, így a legjobb védelem, ha már vihar előtt áramtalanítjuk a berendezéseket. Ez sajnos nem minden esetben oldható meg, de ha elérhető helyen van a tápegység vagy az elosztó és látjuk, hogy jön a zivatar, akkor az áramtalanítással megelőzhetjük a kárt.
A túlfeszültség olyan feszültség, amely rövid időre meghaladja a hálózati feszültség határértékét. Egyszóval bármely, a normál háztartási 230 Voltos hálózatra csatlakoztatott készülékekben jelentkezhet.
A túlfeszültség és az elektromágneses áramcsúcsok elleni védekezés olyan készülékvédelmi termékekkel oldható meg, amelyeket az áramellátás másnéven a 230 Volt-os fali aljzat és a készülék közé kell bekötni.
A védőelemek gondoskodnak arról, hogy a veszélyes túlfeszültségek a másodperc tört része alatt levezetésre kerüljenek a földelésen keresztül, így a károsító hatású nagyfeszültségek nem juthatnak el a védett készülékekig.
A két legismertebb áramellátási probléma az áramkimaradás és a villámlás másodlagos hatása okozta túlfeszültség. Ezek inkább szélsőséges esetek, ennél sokkal gyakrabban okoznak működési problémákat a feszültségtüskék vagy az áramingadozás​, ami a közelben letelepített nagyfogyasztók, például központi klímaberendezés ki-be kapcsolásakor jelentkezik.
Bátran kijelenthetjük, hogy egy túlfeszültségvédett elosztó beszerzése a minimum, amit az árammal működő berendezések védelme érdekében megtehetünk, és ez alatt nem csak a számítógépeket, hanem akár a tévét vagy az otthoni hálózatot és Wi-Fi-t biztosító routerünket is értjük.
A szünetmentes tápegységek az előzőeken felül áramkimaradás és feszültség csökkenés esetén is védelmet nyújtanak.
A szünetmentesítő akkumulátor közbeiktatásával elérhető áthidalási idő alatt biztonsággal elmenthetjük nyitott fájljainkat, szabályosan bezárhatjuk a futó alkalmazásokat és ha az áramszünet sokáig tartana, rendben le is állíthatjuk a gépet.
A sávszélesség a gyakorlatban sebességet jelent. Pontosan, hogy egy távközlési vonalon milyen gyorsan képes haladni az adatforgalom.
Ha internetezünk, akkor a számítógépünk, illetve a rajta futó internetező alkalmazások általában igyekeznek a lehető leggyorsabb adatforgalmat bonyolítani vagyis kihasználni a vonal sávszélességét, így az internetezés sebessége, illetve élménye függ a vonal sebességétől, azaz sávszélességétől.
A sávszélességet megabit per szekundum mértékegységben szokás megadni.
Ha a szolgáltató csomag leírásában “per” jellel van elválasztva két sebesség adat, akkor az első a letöltési irányú sebességet, a másik a feltöltési irányú sebességet adja meg, pl. a 22/6 jelölés 22 megabit per szekundum letöltési- és 6 megabit per szekundum feltöltési sebességet jelent.
A szélessáv szó a gyakorlatban gyors internet kapcsolatot jelent. Arra, hogy ma pontosan milyen sávszélességtől nevezünk egy internet kapcsolatot szélessávnak, nincs szabvány. Általában a Hírközlési Hatóság szokta kijelenteni, hogy mit ért szélessávú kapcsolaton.
A WAP, vagyis vezeték nélküli hozzáférési pont névre hallgat az az eszköz, amely akkor lehet segítség egy belső otthoni hálózatban, ha sokan használják a hálózatot, nagy a lakás vagy gyorsabb internetet szeretne valaki.
Ennek az eszköznek a lényege, hogy a hálózati kapcsolathoz szükséges jeleket vezetékes elérésről vezeték nélkülivé konvertálja, szóval az Ethernet kábel helyett képes Wi-Fi-n keresztül kommunikálni.
Egy WAP jól jöhet abban az esetben, ha nagyobb házban szeretné a Wi-Fi jel erősségét kitolni. Ilyenkor a WAP eszköz a routerhez csatlakozik, de egy másik helyiségbe van átvezetve a kábel. Így a hálózat onnan is elérhető lesz, a jelerősség pedig növekszik.
WAP eszközzel kapcsolatban kérje Ügyfélszolgálatos Kollégáink szakértő tanácsát a 1290-es telefonszámon!
A mikrohullámú szolgáltatást alapvetően mindenki pusztán internet megoldásként ismerik; ha nincs, gyenge vagy korlátozott a mobilnet-szolgáltatás, nincs vezetékes szolgáltatás, akkor sokak számára az egyetlen megoldás. Igen ám, de ha nincs mobil térerő, akkor nem csak mobilnet, de mobiltelefon szolgáltatás sincs!
A mikrohullámú internetszolgáltatás erre is megoldást kínál: a VoIP telefont.
A felhasználás szempontjából a VoIP szolgáltatás ugyanúgy működik, ugyanazokat a szolgáltatásokat nyújtja, mint egy vezetékes vagy mobil szolgáltatás, de nem kell sem térerővel, sem vezetékkel vesződni.
A VoIP technológián alapuló telefonszolgáltatás lehetővé teszi, hogy elszakadva a hagyományos telefonvezetékes-rendszertől, az internetet, mint hálózatot telefonálásra is használni tudjuk, olyan helyeken is, ahol nincs vagy nem megfelelő a térerő.
A VoIP telefonáláshoz szükséges egy VoIP szolgáltatás, illetve egy eszköz, egy úgynevezett kliens. Ez lehet a saját mobiltelefonunk is, amelyre feltelepítve egy megfelelő VoIP alkalmazást, csatlakozunk az internethez akár egy WiFi hálózaton keresztül. Elindítva a VoIP alkalmazást már telefonálhatunk is. De lehet VoIP kliens egy VoIp-szolgáltatásra alkalmas asztali telefon is, melyet általában a szolgáltatónk biztosít és amelyet csatlakoztatunk az internethez és telefonálhatunk.
Egyszerű ez, mert azok a készülékek, amiket ennél a technológiánál használhatunk, külsőre és látszólag semmiben sem különböznek a korábban megszokott telefonkészülékektől; ugyanúgy vesszük fel a kagylót, nyomjuk le a számbillentyűket, halljuk a tárcsahangot és érnek el minket is.
A szolgáltató hálózatán belül maradva a mobiltelefonnál kedvezőbb percdíjakon tarthatjuk egymással a kapcsolatot, de a hálózaton kívüli hívások is gazdaságosabbak lehetnek egyes mobildíjaknál. Külföldi szolgáltató esetén pedig a percenkénti telekommunikációs adó nélkül hívhatunk. Ismerőseink ugyanúgy érnek el bennünket, mintha bármilyen más telefonon vagy mobiltelefon hívnának.
Ennek számos oka lehet, sokan például mellőzik a router szoftverének naprakészen tartását, amit biztonsági szempontból is rendkívül fontos lenne időnként megejteni.
Az évek során elavulhat a hardver is. A korszerűbb Wi-Fi routerek magasabb letöltési sebességet tesznek elérhetővé. A régi szabványú routerek, laptopok esetében olyan sávszélesség limitbe ütközhetünk, amit már túlszárnyalnak a mai internet előfizetői csomagok.
A Wi-Fi-jel hatótávolsága attól is függ, mi állja el az útját. Kevesen gondolnak rá, de a lakás adottságai is jelentős befolyásolással bírnak arra, hogy milyen minőségű a Wi-Fi jel.
A beton, a panel, a vályogfalak mind olyan anyagok, amelyek ronthatnak a helyzeten, főleg ha vastag falakról van szó, hiszen ezeken nem minden esetben tudnak a rádióhullámok áthatolni. Ezek miatt kialakulhatnak a lakásban úgynevezett lefedettség nélküli területek, amivel főleg a régebbi bérházak, lakótelepi lakások lakói szembesülhetnek.
Javasolt a routerünket olyan helyre rakni, ahol a legtöbb szabad tér övezi, például a lakás közepe tájékára, ha egyenletesen jó lefedettséget szeretnénk.
Tőlünk független, de az is lehetséges, hogy a környéken túl sok Wi-Fi hálózat működik, ez például egy társasházban szokott komoly gondot okozni.
Összességében gyenge a Wi-Fi, ha valami árnyékolja a jelet, a router sugároz gyenge jelet, illetve rossz helyen van a router, vagy valami zavarja a Wi-Fi adót vagy csak egyszerűen a lakásunk alapterülete nagyobb annál, hogy az egy pontból sugárzó router megfelelően erős jellel tudja lefedni a teljes területet. 
Amennyiben így sem oldódik meg a probléma, kérje Ügyfélszolgálatos Kollégáink segítségét a 1290-es telefonszámon.
Aki kertes házban lakik, annak nagy valószínűséggel van garázsa vagy melléképülete is. Idővel felmerülhet, hogy át alakítsuk valamivé az egyiket, például irodává vagy műhellyé. Ezekben szükség lehet egy laptopra és egy megbízható, korlátlan internet kapcsolatra is.
A Wi-Fi ugyan megoldhatja a problémát, de ha túl vastag beton falakkal és akadályokkal van elválasztva a két helyiség, akkor semmiképp nem lesz kielégítő választás.
A CAT5 típusú Ethernet-kábelek alkalmasak lehetnek akár kültéri használatra is, így a segítségükkel megoldható a házunk és a többi épület közötti hálózat kiépítése. Mivel azonban csak egy vékony műanyag burok védi a kábeleket, ezért a környezeti hatások hamar tönkre tennék az összeköttetést .
A legjobb eredmény érdekében védőcsövet ajánlott használni, és minimum 15-20 centiméter mélyre fektetni a csővel a kábelt.
Amennyiben a közelben vannak elektromos vezetékek, úgy legalább ennyi távolságot tartsunk azoktól is. Kábelvédő buroknak PVC vagy más műanyag csövet érdemes választani, és gondoskodjunk annak a vízállóságáról is.
Az óvintézkedésekre azért van szükség, mert a hagyományos CAT5 kábeleket nem kültéri használatra tervezték, és a szélsőséges hőmérsékletek, valamint az ugyanilyen páratartalom egyaránt tovább rövidítik a kültéri hálózatunk élettartamát.
Mindegy, hogy beltér vagy kültér, ezeket a kábeleket úgy tervezték, hogy 100 méteres távolságon belül működjenek. Amint ezt meghaladjuk, az Ethernet megbízhatósága és teljesítménye romolhat.
A legtöbben nem értjük, hogy mit jelent a DVB-T2, DVB-C felirat a TV címkéjén és nem is tudjuk, hogy digitális adást nézünk, melynek előnye, hogy a kép minősége nem függ a jel pillanatnyi erősségétől. Adott szint felett mindig tökéletes képet kapunk.
A DVB-C a hagyományos kábeltévét jelenti. Ugyanolyan, mint a levegőből jövő DVB-T2, csak az adás kábelen érkezik, így más frekvencia tartományban működik a két rendszer.
Régen az analóg adás lényege az volt, hogy a szabadon fogható műsor a készülékig hagyományos rádióhullám formájában érkezett és a hullámok mérete és sűrűsége hordozta magában az egyébként kódolatlan tartalmat.
A digitális sugárzás legfőbb különbsége, hogy itt a műsor digitálisan kódolva van és a készülékünknek ezt dekódolnia kell. A tömörített és védett jelfolyamot tehát a TV készülék alakítja át nézhető műsorrá. Ha nem lenne képes erre, akkor szükségünk van beltéri egységre is, ami a dekódolást elvégzi.
A TV készüléken látható DVB-T2 felirat még csak a Mindig TV ingyenes csatornáinak nézéséhez lesz elegendő. A prémium tartalmakhoz kell, hogy tudja a készülék a “HEVC”, azaz a “H265” kódolást, ezáltal egy behelyezthető modul segítségével elérhetőek lesznek az extra csatornák. Ha nem tudja a TV akkor belső modul helyett, külső dekóderrel oldható meg a vétel. Ezek a szolgáltatótól vásárolt egységek végzik az engedélyezést.
Televízió vásárlásnál, győződjünk meg arról, hogy a készülék rendelkezik-e külső modul csatlakozó nyílással. Ennek hiányában nem fogunk tudunk prémium adásokat nézni, mivel ide kell majd behelyezni a szolgáltatótól vásárolt modult. A legismertebb így működő szolgáltató a MindigTV Prémium.
Ha TV vásárlását tervezi, előtte érdemes a TV szolgáltatója segítségét kérni, hogy milyen technológiával kapja a TV adást.
A WiFi router fő feladata, hogy a kábeles internetes becsatlakozás és a vezeték nélküli internet elérésre alkalmas eszközök közötti adatforgalmat menedzselje, a digitális adatcsomagokat a levegőben rádióhullámok segítségével megfelelő elektronikus “útvonalra” irányítsa.
A Wi-Fi-kor hajnalán a routerek még unalmas, néhány villogó LED-del felszerelt dobozkák voltak, ma viszont már a gyártók látványos megjelenésű, antennaerdővel felszerelt lakberendezési tárgyakká fejlesztették ezeket az eszközöket. Önmagában semmit sem jelent, hogy hány és milyen hosszú antenna áll ki a dobozból.
Gondoljunk bele: nem csak a routernek kell elérnie a telefonunkat az otthoni WiFi-hálózatban, hanem a telefonunknak is a routert. És hány látványos antenna is áll ki a telefonunkból? A router képességeit pedig leginkább a dobozon belüli dolgok precizitása és korszerűsége valamint a szoftver minősége határozza meg.
Wi-Fi routert nem a látható antennák száma alapján kell választani, hanem inkább a lakás vagy az iroda adottságai és a felhasználás jellege ismeretében. Érdemes internet szolgáltatónk segítségét kérni, hogy mire is van valójában szükségünk.
A legfontosabb a Wi-Fi routerek esetében nem az, hogy hány darab és mekkora antenna látszik rajta, hanem hogy elegendő mennyiségű és megfelelő elhelyezésű router legyen ahhoz, hogy képes legyen a teljes ingatlan területét lefedni, és a specifikációban megadott szolgáltatásokat nyújtani.
A beltéri egység tulajdonképpen egy jelátalakító, amely a televíziót összeköti a vételi eszközzel például a műholdvevő parabolával, a kábeltelevízióval vagy az antennával, és a TV számára megfelelő formátumúvá alakítja át a beérkező jeleket.
A beltéri egység kimenetén általában többféle jel jelenik meg, amely lehet analóg vagy digitális. A beltéri egység feladata a fizetős vagy másnéven kódolt adások dekódolása is.
A beltéri egységet angolul „set top box”-nak is nevezik, amelynek a szó szerinti jelentése, hogy: a készülék tetején lévő doboz.
A név abból ered, hogy a legtöbbször a beltéri egységet a TV tetején helyezték el. Régebben, a képcsöves televíziók tetején erre bőven volt hely, szemben az újabb típusú lapos tévékkel.
Beltéri egységre a műholdas és kábel-televízió adások mellett a digitális földi adások vételéhez is szükség van, ha a digitális vevőegység nincs beépítve.
Már kaphatók úgynevezett IDTV televíziók is, melyek analóg és digitális vételre egyaránt alkalmasak, azaz mindkét típus vételhez szükséges vevőegység megtalálható bennük, ezek esetében így nem szükséges külön set-top-boxot vásárolni.
A digitális kábeltelevízió vételéhez szinte minden esetben szükségünk van beltéri egységre, bár a szabadon fogható, kódolatlan adások vételére egyes televízió gyártók TV készülékeikbe digitális kábeltévé vevőkészüléket is beépíthetnek.
A kódolt azaz fizetős változat használata esetében egy dekódoló kártyára is szükségünk van, amely a jelet a televízió által fogható szabványra visszaalakítja. A digitális kábeltelevízió lehetővé teszi a nagy felbontású HDTV adások továbbítását, amelyek a hagyományosnál sokkal élethűbb, részletesebb, élesebb képet biztosítanak.
Egy bizonyos eszközön elérhető sebesség nagyban függhet a beépített Wi-Fi vevő teljesítményétől, de az általunk használt Wi-Fi router típusától, vagy épp annak a lakásban történő elhelyezésétől is. Éppen ezért már maga a router vásárlás, és a készülék ideális elhelyezése is fontos szempont.
Ha szeretnénk, hogy a net lefedettsége a ház minden pontján megoldott legyen és a hálózat hibátlanul működjön eszközeinken, érdemes központi helyet találnunk a routernek. A Wi-Fi jel erősségét ugyanis ​a falak típusa, vastagsága és a zavaró jelek mértéke is erősen befolyásolhatja.
Érdemes tudnunk, hogy ha egy adott környezetben több router próbál ugyanazon a frekvencián kommunikálni, akkor az általuk kibocsátott jelek nagy eséllyel zavarni fogják egymást, ez pedig ismét ​a hálózat bizonytalanságát, lassulását​ idézi elő.
A Wi-Fi jelerősítő, amely a modemhez vagy a routerhez csatlakoztatható, azt a célt szolgálná, hogy megnövelje a vezeték nélküli hálózat hatótávolságát, azonban ha a jelerősség normál körülmények között is gyenge, egy jelerősítő nem fogja megoldani a problémánkat. Érdemes gyenge jel esetén inkább internet szolgáltatónkat felkeresni és segítségét kérni.
1 MindigTV előfizetéshez maximum 3 tv csatlakoztatható. A 2. tv havidíja +300 Ft, a 3. tv havidíja +400 Ft, amely az alap csomag árán felül fizetendő.
MindigTV-vel kapcsolatban az alábbi oldalunkon tud részletesebben tájékozódni:
https://deltanet.hu/index.php/mindigtv-aloldal/
Az IP-cím az internetre csatlakoztatott számítógépek egyértelmű azonosítására szolgál. A fix IP-cím szolgáltatás biztosítja, hogy hozzáférésével számítógépe mindig ugyanazt az IP-címet kapja, bárhonnan is csatlakozzon az internetre.
Fix IP címet csak üzleti csomagjaink mellé kínálunk!