Nehéz időkben sokan segítenek másoknak adományozással. A gátlástalan csalók azonban arra használják ki ezt az időszakot, hogy félrevezessenek, becsapjanak másokat. A Fujitsu fejlett internetes biztonsági fenyegetéseket vizsgáló központja az új kártékony kódok és adathalász csalások megjelenését és gyors ütemű terjedését észlelte a COVID-19-cel kapcsolatban.
Számos adathalász – azaz kényes adatok, pl. felhasználónevek, jelszavak és hitelkártya adatok megszerzésére irányuló – kampányt indítottak koronavírussal kapcsolatos híradásnak, maszkok vagy védőoltás elérhetőségére vonatkozó tájékoztatásnak álcázva. A támadók egyes esetekben jótékonysági segélyalapoknak adományt gyűjtő szervezetnek adták ki magukat.
Rengetegszer próbálták meg kártevőkkel megfertőzni a PC-ket. A nagyvállalat alelnökének véleménye szerint a legjobb védekezés, ha hallgatunk a józan eszünkre, és mindig éberek maradunk. Ami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, valószínűleg nem is az. Az óvatossághoz hozzátartozik a szoftverek frissítése – még akkor is, ha a frissítések letöltése és telepítése hosszú ideig tart.
Sok kártevő a szoftverek sérülékenységeit kihasználva, tartósan képes elrejteni magát a megfertőzött rendszeren. A biztonsági frissítések azonnali automatikus telepítésének bekapcsolásával mérsékelhető az ilyen visszaélések veszélye. Most különösen érdemes betartani néhány alapvető szabályt.
A próbálkozások ma már annyira kifinomultak, hogy gyakran nehéz megkülönböztetni egymástól az eredeti és a hamis e-mailt, ezért – hangsúlyozzák – nem szabad ismeretlen forrásból érkező e-mailekre reagálni. Még akkor sem, ha legitimnek tűnnek.