Mitől tekinthető erősnek egy jelszó?

Sokan úgy gondolják, leginkább a kis- és nagybetűk variálása, egy-egy szám vagy különleges karakter elhelyezése erősít a jelszavakon. Pedig az ilyesmi variálás inkább tekinthető alapvetésnek, mintsem extra elővigyázatosságnak. Fontosabb, hogy minél hosszabb legyen az a bizonyos jelszó.

Egy 8 karakteres, mindenféle karakterekkel tűzdelt jelszó már nem rövid, ha meg kell jegyezni, de kifejezetten egyszerűnek számít egy nagyobb teljesítményű számítógép számára, ha ki kell találni. Ha ki akarunk próbálni minden lehetséges kombinációt, hosszú évek alatt sem végeznénk, de egy gép belátható időn belül megtalálja a helyes megfejtést. Ezért aztán legalább 15 karakteres jelszavak használatát javasolja.

Egy csupa kisbetűkből álló jelszó akkor is azonnal feltörhető, ha az 8 karakterből áll, de egy 12 karakteres ugyanilyen kódhoz is csupán 3 hétre van szükség. Ha van benne legalább egy nagybetű, akkor 8 karakternél semmiképp se adjunk meg rövidebbet, 12 karakter esetén viszont már 300 évbe telne megfejteni azt. Ha legalább egy nagybetűt és egy számot tartalmaz, akkor egy 12 karakteres jelszó feltörése 2000 évbe telik, míg ha ezek mellett legalább egy szimbólum is van benne, akkor 12 karakter esetében 34 ezer évre nő a megfejtés ideje.

Az tehát jó, ha minél hosszabb a jelszó, de a kód nyújtása főleg akkor ér valamit, ha variálunk is benne. Jelszavakban legyen nagybetű, szám vagy speciális szimbólum. Legalább tíz karaktert gépeljünk be jelszóként, lehetőleg ne nevet, a betűsort pedig törjük meg számokkal vagy speciális szimbólumokkal.

Nem egyszerű persze 10–15 karakteres, kisbetűt, nagybetűt, számot és különleges szimbólumot is tartalmazó jelszót már kitalálni sem, nemhogy aztán meg is jegyezni, de mindenképp megéri. Ráadásul, a szakértők azt tanácsolják, hogy minden szolgáltatáshoz másikat használjunk.

Forrás: https://hvg.hu/tudomany/20220929_milyen_a_jo_jelszo_hossz a_15_karakter_eros_jelszo_kitalalasa_megjegyzese