A mai világban, ahol bárki hozzáférhet egy internetre csatlakozott eszközhöz, természetes, hogy a gyermekek is berendezkednek az online térben. A szülőknek azonban erős fejtörést okozhat, hogy milyen mértékű függetlenséget engedjenek nekik az interneten és az eszközhasználatban.
Egy globális felmérésben a szülők több mint kétharmada azt mondta, a gyermekei tisztában vannak az online kockázatokkal – mint adatlopás, kiberzaklatás, eszközfüggőség, stb. -, a szülők kb. fele mégis bevet más eszközöket is, hogy biztonságba tudja gyermekét. Bizonyítottan hatékony, ha a modern szülő nyíltan beszélget arról csemetéjével, hogyan lehet biztonságosan szörfölni a neten.
Ennek ellenére azonban több szülő biztosra megy, és a hatékony beszélgetés mellett az 50%-uk akár manuálisan ellenőrzi gyermeke böngészési előzményeit, miután az felállt a géptől. Erre okot adhat, ha a fiatal előtte eltitkolta az interneten folytatott tevékenységét, vagy ellenszegült szülei tanácsának. Sok szülő emellett alkalmazza a “digitális szobafogságot” is, miszerint ha gyermekük nem megfelelően viselkedett, nem használhatja eszközeit és az internetet.
Van, aki időkorlátot szab meg az internet használatra, mások szülői felügyeleti szoftvert is használnak, hogy korlátozzák az internetre csatlakozás idejét. A beszélgetés mellett drasztikusabb, de hatékony módja a védelemnek a készülék blokkolás, amellyel korlátozhatjuk az eszközhasználattal töltött időt. A közösségi oldalak használata érzékenyebb téma, hiszen főleg az idősebb gyerekek azt érezhetik, betörnek a privát-szférájukba, ezért meg kell kérni a gyermekeket, hogy vonják be a szülőket is aktivitásukba, így jobban megismerheti a szülő gyermeke érdeklődési körét is.
Forrás: https://www.origo.hu/techbazis/20191012-kaspersky-internet-gyerek-zaklatas-adatlopas.html