A 24-39 éves magyarországi szülők körében végzett felmérést a Huawei Technologies Hungary. A kutatás többek között arra kereste a választ, hogy a már digitális környezetbe született szülők gyerekei mikor találkoznak először az okoseszközökkel, és mennyi időt töltenek el az eszközök képernyői előtt.
Kiderült, a 3 év alatti gyerekek fele, az ovisok 90 százaléka, a 10 éven felüliek közül pedig már mindenki használ okoseszközöket – főként okostelefont, tabletet és notebookot. Méghozzá a szülők annak ellenére adják oda készülékeiket legkisebb gyermekeiknek is, hogy azt tartják, ideális esetben csak idősebb korban lenne érdemes megengedni számukra az okoseszközök használatát.
Ideális esetben 72 százalékuk egyáltalán nem adna okostelefont 5 év alatti gyermeke kezébe, 41 százalékuk pedig csupán 8 éves kor felett – írja a kutatási jelentés. A szülők harmada azért ad okoskészüléket a gyerek kezébe, hogy minél előbb megismerje a technológiát, 28 százalék pedig azért, hogy a gyerek “ne maradjon le a kortársaival szemben”.
Ráadásul jellemzően a szülők többet engedik okoseszközöket használni a gyermekeiket, mint amennyit ideálisnak tartanak. Ideális esetben a szülők kétharmada a 3 évesnél kisebb gyermekeket napi fél óránál kevesebbet, az ovisok fél-1 órát, az alsósokat 1 órát engednék okos eszközöket használni.
A valóságban az ovisok és az alsósok is átlagosan 2-3 órát töltenek az okoseszközök képernyője előtt. A 10 éveseknél már az 1-3 órás időintervallum a leggyakoribb. A kutatási jelentés kiemeli, hogy előfordul több olyan eset is, mikor a 3 évnél fiatalabb gyermek napi 5 óránál többet tölt a képernyő előtt.
Forrás: https://www.hwsw.hu/hirek/61458/szulok-gyerekek-neveles-kutatas-okostelefon.html