A legújabb kutatásban az 5G-s hálózatok “letöltési sebességélménye” lett a statisztika központi eleme.
Ahogy globálisan egyre több előfizető vesz igénybe szolgáltatójától 5G-s elérést, úgy egyre pontosabb képet lehet kapni arról, hogy ezek az új generációs hálózatok a jelenlegi technológiai korlátok és használati gyakoriság mellett mire képesek a valóságban.
Egy augusztusi kimutatásban új mérőszámot vezetettek be, ez az 5G-s felhasználók által tapasztalható “letöltési sebességindex”, mely a tényleges letöltési sebességen túl olyan szempontok alapján osztályoz, mint a 4G és 5G szolgáltatások átlagos sebessége vagy a szolgáltatás elérhetősége.
A lista végén kullogó Egyesült Királyságot a rendkívül gyatra 4G-s hálózatok húzzák vissza, míg az Egyesült Államokban az 5G-s átlagsebesség az, ami rontja a mutatót.
Kizárólag ez utóbbi szempontot vizsgálva a lista valamelyest átrendeződik, bár az élen továbbra is Szaúd-Arábia található, a második helyre feljön Dél-Korea, a harmadikra pedig Ausztrália.
A statisztikák szerint van olyan ország, ahol az 5G-s hálózatokon tapasztalható letöltési sebesség több mint tizennégyszerese a 4G-s sebességnek.
Ennek alapvetően két oka lehet. Az egyik a használt frekvencia sávokban keresendő, így azokban az országokban, ahol jellemzően a jobban terjedő 600-tól 850-ig terjedő megahertz-es sávokat használják 5G-s szolgáltatás nyújtására az operátorok, ott a cellakapacitás lényegesen kisebb, mint ott, ahol ugyanerre a 3,5 gigahertz-es sávot használják, ráadásul az egységnyi kapacitás több előfizető közt is oszlik meg.
Forrás: https://www.hwsw.hu/hirek/62196/opensignal-5g-4g-download-l etoltes-savszelesseg-osszehasonlitas.html