A világ egyik legnagyobb telekommunikációs vállalatát, a hálózatépítésben továbbra is nagy játékosnak számító Nokiát választotta a NASA arra a munkára, melynek célja, hogy 4G LTE-s hálózat létesüljön a Hold felszínén.
A 4G amely minden bizonnyal jobban fog működni a Holdon, mint a Földön, hiszen nem lesznek fák és épületek, amik zavarnák a hálózatot.
A Hold sejthálózatát speciálisan úgy alakítják majd ki, hogy ellenálljon az égitest természeti sajátosságainak, például az extrém hőmérsékletnek és a sugárzásnak.
Az Artemis a NASA ambiciózus holdprogramja, amely során női és férfi űrhajósok lépnek majd égi kísérőnk déli pólusára, hogy előkészítsék a terepet a 2030-as évekre tervezett marsutazásokhoz.
A küldetésnek 2024-ig kell megvalósulnia, számos tudományos, illetve üzleti partner bevonásával.
Mivel az űrhajósokra is rengeteg munka vár, a NASA a kommunikáció megkönnyítése érdekében gyors és stabil internet-hálózatot építtetett ki az égitesten.
A Földön működő LTE-s hálózatok alkalmasak nagyfelbontású videós tartalmak sugárzásához (így például videochatre) is, hiszen jóval gyorsabb adatátvitelű technológiáról van szó.
Hogy a Holdon létesítendő megoldás is használható lesz-e ilyesmire, egyelőre nem tudni, a kapcsolat technikai részleteiről (úgymint a sebesség) nem osztottak meg részleteket.
A holdi internethez azért választották a 4G-s technológiát, mert azt könnyebb kiépíteni, szemben a bonyolultabb 5G-vel.
A Nokiának ez a második holdi internet projektje: 2018-ban a Vodafone-nal és egy német csoporttal együtt belevágott egy kísérletbe, hogy az égitesten LTE-hálózattal sugározzon nagy felbontású videókat, de ez végül nem tudott megvalósulni.
Forrás: https://hvg.hu/tudomany/20201019_4g_lte_halozat_hold_nasa_ nokia_artemis_misszio