Talán meglepőnek hat, de Indiában, Izraelben és Kirgizisztánban a legolcsóbb 1 gigabájt mobilnet ára a világban, a Föld legeldugottabb kis sziget országaiban pedig a legdrágább, ahova nehéz eljuttatni a világhálót és amúgy is csak kevesen vehetik igénybe.
A kutatás 228 ország több ezer mobil díjcsomagját vetette össze, hogy kiderüljön, melyek a legolcsóbb és melyek a legdrágább államok az internet-hozzáférésben.
Hazánk a 228 országból a 171. helyet foglalja el.
Az adatgyűjtés 2020 tavaszán zajlott, melyből egy gigabájt átlagköltségét számították ki. Az első helyen India végzett.
A hatalmas ország fiatal lakosságának különösen magas a technológiai ismerete, Indiában virágzik az okostelefon-piac.
A harmadik Kirgizisztán, ahol nagy mértékben támaszkodnak a mobil adatátvitelre. A helyi mobilszektor nyitott és befogadó a külföldi befektetések terén.
A negyedik legolcsóbb hely Olaszország, ahol egy tucat szolgáltató együttesen kínálja a világ egyik legolcsóbb adatforgalmi díját. A 4G mindenütt elérhető Olaszországban, jelenleg az 5G hálózat kiépítése van folyamatban.
A skála másik végén a világ öt legdrágább országa áll. Ezek közös jellemzője, hogy mindannyian kis sziget országnak számítanak, ahová nem csak a szárazföldtől való nagy távolság miatt drága az internet igénybevétele, hanem azért is, mert viszonylag kevesen tudják azt igénybe venni.
A kis szigetek esetében a hatékony üvegszálas infrastruktúrát drágább megoldásokkal, így például műholdas összeköttetéssel helyettesítve érhetik el a világhálót, a fajlagosan magas költségeket pedig a fogyasztó viseli.