A kártevők folyamatos átalakításával a bűnözők még pontosabb, személyre szabott támadásokat indíthatnak, amelyeket olyan aktuális trendekre építenek, mint a koronavírus.
Egy friss előrejelzés szerint a vállalatoknak és a magánszemélyeknek is összetettebb számítógépes támadásokkal kell szembenézniük 2021-ben.
Megjelennek majd a személyre szabott zsarolóvírusok, a rejtett előfizetéseken keresztül pénzt gyűjtő mobilos alkalmazások és a koronavírus elleni vakcinát kínáló átverések.
Mára a kártevők fejlesztése és felhasználása elvált egymástól. A legtöbb kiberbűnöző-csoport már nem fejleszt kártékony kódokat, hanem egyszerűen bérli azokat a vírusíróktól.
Az úgynevezett poliglot támadások lényege, hogy a kártékony kódot ártalmatlannak látszó, végrehajtható fájlokba rejtik, például egy képfájlba, amely megtekinthető egy képnézegető alkalmazással, ugyanakkor scriptként is értelmezhető.
A megfertőzött számítógépeken a zsarolóvírusok is személyre szabottan működhetnek: végig nézik a merevlemez tartalmát, és megállapítják a fájlok “értékét”.
Egy bitcointárca vagy néhány fizetős játék, esetleg egy online póker alkalmazás jelenléte mind arra utalhat, hogy a gép tulajdonosa jobb módú, így a váltságdíj mértéke is emelkedik.
Az adathalászat is egyre kifinomultabbá válik, az átveréseket tartalmazó e-maileket a támadók magyarra fordítják, és az aktualitásokra fűzik fel. Ebben találkozhattunk hamis egészségügyi maszkokat kínáló átverésekkel, és várható, hogy jönnek a koronavírus elleni vakcinát kínáló ajánlatok.
Mindig a hatósági kommunikációt figyeljük, és az alapján tájékozódjunk, ne a közösségi média oldalakon látott vagy e-mailben érkező hirdetésekre kattintsunk.
Forrás: https://biztonsagportal.hu/vigyazat-a-csalok-is-varjak-mar-a-kor onavirus-vakcinat.html