Homo Sapienstől a homo digitalisig

Technológiai, kulturális, esetleg evolúciós átalakulást jelent az emberiség életében a digitalizáció? Hogyan válnak életünk részévé a gigahálózatok, az öntanuló algoritmusok, a genetikailag programozott biológiai rendszerek vagy épp a nano gyárak? Ezekkel a kérdésekkel foglalkozik a MOST fóruma, ahol a résztvevők bepillantást nyertek, milyen eszközökből épül fel a gigabites hálózati infrastruktúra, amely a digitális világ vívmányait biztosítja. 

A Fórum célja, hogy feltérképezze és otthonossá tegye az új környezetet, mely napról napra egyre inkább meghatározza életmódunkat. Vajon valóság lesz-e az, amit ma elképzel az emberiség a sci-fi alkotásokban? Milyen lesz az emberiség digitális új élete 10 vagy 50 év múlva? 

A kiállításon bárki kipróbálhatta, hogy működik egy élő 5G hálózat, és képet kaphatott arról, mi mindenre van szükség 5,3 millió mobil, 1,3 millió vezetékes hang előfizető vagy éppen a vezetékes internet piacának közel negyven százalékának kiszolgálásához. 

Egy orvos-jövőkutató szerint nem csak technológiai, hanem kulturális átalakulás is zajlik, és mindennapi életünkbe szervesen beépülnek majd a digitális szolgáltatások és lehetőségek. A beszélgetés résztvevői szerint ez a változás jól jellemezhető azzal a mondattal, hogy a homo sapiens után a homo digitalis lesz a következő korszak emberének neve. 

„Ma már nem az a kérdés, hogy használjuk-e az internetet, hanem az, hogy mire. A digitalizáció és a hálózatok átírják a hétköznapjainkat. Általuk ma már a világ alkalmazkodik a mi igényeinkhez és nem fordítva: a hálózat révén tudjuk távolról is menedzselni a kapcsolatainkat, az életünket, az eszközeinket, akár az otthonunkat is – ez a connectivity élmény” – tette hozzá Szilas Gábor, a Telekom Connectivity Tribe szakértője.

Forrás: https://www.veol.hu/digitalia/merre-vezet-az-ut-a-homo-sapienstol-a-homo-digitalisig-