Jelszavak és jelmondatok

A jelszó, egy olyan szó vagy karaktersorozat, amit azonosítás során használunk, annak érdekében, hogy hozzáférjünk valamilyen szolgáltatáshoz.

A felhasználói név azonosítja a felhasználót, a jelszó pedig hitelesíti a személyt, igazolja, hogy jogosult a belépésre. Ha jelszavunkat valaki megszerzi, akkor be tud lépni a fiókunkba és hozzáférhet az ott tárolt információkhoz, fájlokhoz. A jelszó megszerzésének különféle módszerei vannak. Feltörhető például úgy, hogy egy jelszófeltörő program szisztematikusan végig próbálja az összes lehetséges kombinációt.

Egy olyan jelszónak, ami négy karakterből és számokból áll 10.000 lehetséges változata van és könnyen törhető. Egy olyannak, ami 8 karakterből áll, kisbetűket és számokat is tartalmaz már 2,8 billió kombinációja.

Ennek feltöréséhez néhány óra is elegendő. Egy olyannak, ami 12 karakterből áll, nagybetűket, kisbetűket és számokat, valamint egyéb karaktereket is tartalmaz: 621 trilliárd. Ennek feltörése a legnagyobb teljesítményű számítógéppel is több mint 63 ezer évig tartana.

Feltörhető úgy is, hogy már ismert jelszavakat tartalmazó lista elemeit próbálgatja végig a támadó egy program segítségével. Ha a jelszó rövid és szokásos szó, akkor viszonylag könnyen feltörhető. Ez kivédhető, ha hosszabb kifejezést választ vagy nem szokásos karaktersort, ami kisbetűt, nagybetűt, számot és egyéb karaktert is tartalmaz, ezt viszont nehéz megjegyezni. Ebben segítenek a jelszókezelő programok.

A jelszókezelő programok segítségével minden egyes oldalhoz, megfelelően összetett és hosszú jelszavakat használhatunk. A programok elérhetőek számítógépes és telefonos operációs rendszerekre, valamint különböző eszközök között szinkronizálni is tudják a tárolt neveket és jelszavakat.

Forrás: http://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/bunmegelozes/i nternet-biztonsag/jelszavak-es-jelmondatok