Hatvan év óta használjuk őket, és noha régóta próbálunk megszabadulni tőlük, egyelőre nem sikerült, most azonban látszik a fény az alagút végén.
Bár léteznek már mindenféle egyéb megoldások is, például a biometrikus azonosítás különböző formái az ujjlenyomat leolvasásától az írisz-szkennelésen át a teljes arc és fejforma 3D-s letapogatásáig, a legtöbben még mindig különféle erősebb vagy épp nevetségesen gyorsan visszafejthető karaktersorozatokkal védik a rendszereiket és adataikat.
A 2020-as év pozitívumainak egyike viszont az, hogy áttörést hozott a jelszavak elleni harcban, legalábbis így véli az egyik nagy tech cég, amely szerint idén a világ nagy léptekkel távolodott a jelszó alapú hitelesítési rendszertől, amely az elmúlt hat évtizedet uralta.
A számítógépes jelszavak 1961-ben indultak, amellyel elsősorban a felhasználók megoszthatták egymással számítógép-kapacitásukat, viszont a személyes fájlok védelme megkövetelt valamilyen biztonsági eszközt – erre találták ki a jelszavakat.
Bár a maga idejében jó szolgálatot tett ez a megoldás, a számítógépes ipar régóta szeretne megszabadulni tőle, mert nehézkessége miatt a felhasználók könnyen megjegyezhető jelszavakat szeretnek választani, amik sebezhetővé teszik a hálózatokat. 123456, password, admin – a leggyakoribbak. A jelszavak ráadásul nem csak kockázatosak, de a kezelésük is sokba kerül a nagy szervezeteknek.
A szakértők szerint a 2020-as évben sok szervezet már átállhatott volna valamilyen új hitelesítési módszerre, ami végül a koronavírus és a távmunkára való átállás, valamint az emiatt felboruló céges IT-prioritások miatt nem valósult meg. Viszont ha az átállási folyamat végbemegy talán szép lassan jelszómentes új világba léphetünk.
Forrás: https://computerworld.hu/biztonsag/2020-ban-majdnem-eltemet tuk-a-jelszavakat-288358.html