Lecsökken a sávszélesség az 5G-vel?

Egy távközlési technológiáért felelős vezető egy blogposztban arról ​ír​, hogy a millimétersávon használt 5G sohasem lesz máshol elérhető, mint a sűrűn lakott városi területeken.

A millimétersáv egy magas, 30 és 300 gigahertz közötti frekvenciát jelöl, ahol a sávszélesség, tehát az egységnyi idő alatt forgalmazható bitek száma magas. Aki például arra vár, hogy az 5G segítségével minden eddiginél gyorsabban letölt több gigabájtos fájlokat, az gyakorlatilag erről álmodozik.

Csakhogy a nagy sávszélességnek ára van: minél magasabb frekvenciát használunk, annál közelebb kell lennünk egy adótoronyhoz, hogy egyáltalán kommunikálni tudjunk vele. Ebben az esetben már olyan sűrűn kell telepíteni antennákat, hogy sehol máshol nem éri meg ilyen infrastruktúrát üzemeltetni, mint nagyvárosokban.

A másik probléma az árnyékolás. A millimétersáv elég érzékeny ezért elég egy ajtó ahhoz, hogy a jel megszűnjön. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy az 5G szolgáltatás megszűnik, csak azt, hogy azon a frekvencián megszakad a jel, ezért a telefon egy másik frekvencián kommunikál.

Az 5G egyik fontos jellemzője az, hogy minden használt eszközre megfelelően optimalizált beállítást kínál. Ahol nagy sávszélesség kell, ott például nem a késleltetés lesz alacsony, hiszen nincs akkora jelentősége a fájl-letöltésnél. Ahol viszont a késleltetés a kritikus, de nincs nagy adatfolyam, ott erre megfelelően reagál a hálózat.

Ahogy a 4G, úgy az 5G is képes alacsonyabb frekvencián dolgozni, de az 5G maximuma a millimétersávra tolódik. Ami nagyon gyors, de egyben nagyon érzékeny. Magyarország nagyobb része 20 ezer főnél kisebb településen él, szinte kizárt, hogy a legtöbb magyarországi lakos otthonában üdvözölheti a megoldást.

Forrás: https://sciamus.hu/2019/05/03/5g-egy-csukott-ajto-is-eleg-ho gy-dramaian-lecsokkenjen-a-savszelesseg/