Maradhat a Facebook Európában?

A várakozások szerint még a nyár előtt eldőlhet, hogy a Facebook milyen formában folytathatja tovább tevékenységét az Európai Unióban, miután múlt hét végén az ír legfelsőbb bíróság elutasította a társaság tavaly benyújtott, határozat végrehajtására vonatkozó felfüggesztési kérelmét az ír adatvédelmi hatóság vizsgálatát követően.

Ezzel a világ legnagyobb közösségi szolgáltatásának európai működése alapjaiban remeghet meg a közeljövőben.

A hatóság tavaly szeptemberben született előzetes határozathozatalában figyelmeztette a Facebookot, hogy a Privacy Shield egyezmény tavaly nyári hatályon kívül helyezésével a közösségi szolgáltatás Írországban található európai központjának nincs jogalapja arra, hogy EU-s állampolgárok személyes adatait átadja az anyacégnek.

A Facebook ennek a határozatnak a végrehajtását támadta meg a bíróságon arra hivatkozva, hogy a hatóság nem hagyott elég időt a cégnek a szükséges lépések megtételére. A cég képviselői azzal is érveltek, hogy a határozatban foglaltak végzetes és visszafordíthatatlan következményekkel járnának a cég európai működése kapcsán, egyben több mint 400 millió európai Facebook-felhasználó számára lehetetlenné téve a közösségi szolgáltatás elérését.

Az adatkezelési krízist kirobbantó osztrák aktivista a bírósági döntést követően közölte, bár az önmagában nem vezet a Facebook adatforgalmának azonnali felfüggesztéséhez, ezek után az ügy kimenetele nem lehet tovább kétséges.

Az aktivista szerint az ír hatóság még a nyár előtt meg fogja tiltani a Facebook írországi leányvállalatának, hogy európai uniós állampolgárok adatait átadja az amerikai központnak, így a Facebooknak nem marad más választása, mint az uniós állampolgárokra vonatkozó összes adatot Európában tárolni.

Forrás: https://www.hwsw.hu/hirek/63270/facebook-eu-privacy-shield- dpc-ir-adatvedelmi-hatosag.html