Egy speciálisan jelszótörésre kifejlesztett számítógép nemrég 100 milliárd jelszót fejtett meg másodpercenként, ami sokakat elgondolkodtathat: vajon mennyire vannak így biztonságban a személyes adataink?
Ahogy az életünk egyre inkább áttolódik az online világba, úgy válnak egyre fontosabbá jelszavaink, hiszen a legegyszerűbb játékól kezdve, a közösségi médiákon keresztül, a banki és önkormányzati ügyfélkapunkig mindent ezek védenek.
Egy aktuális felmérés most azt állapította meg, hogy egy átlagos ember nagyjából 70-80 jelszóval rendelkezik különböző felületeken, viszont legtöbbünk nem képes fejben tartani ennyi eltérő betű-, szám- és szimbólum kombinációt.
Az ideális jelszó legalább 8 karakter hosszú, és tartalmaz legalább egy kis- és nagybetűt, egy számot és egy speciális karaktert.
Erre azért van szükség, mert amikor egy számítógép megpróbálja feltörni a jelszavunkat, akkor annál több lehetőséget kell végig próbálni, minél több a speciális karakterrel tűzdeltük meg azt.
Ha csak kisbetűket használunk, akkor egyetlen karakter esetében mindössze 26 kombinációt kell végig próbálni egy számítógépnek, míg ha a fent említett összes kritériumot betartjuk, akkor hozzávetőlegesen 92 kombináció lehetséges.
Érdemes tehát odafigyelni arra, hogy milyen jelszavakat használunk, hiszen ezekkel a legkönnyebben kivédhetőek a hacker-támadások.
Ha ezt az alapvető biztonsági óvintézkedést nem tartjuk be, akkor tálcán kínáljuk fel adatainkat illetéktelen behatolóknak, afelől pedig nem igazán lehetnek kétségeink, hogy az ő módszereik egyre kifinomultabbá válnak az idők során.
Forrás: https://computerworld.hu/biztonsag/masodpercenkent-100-milli ard-jelszot-fejt-meg-egy-gep-a-tied-sincs-biztonsagban-284833. html