Idén az életünk soha nem látott mértékben került át az online térbe – képernyőkön keresztül tanulunk, dolgozunk, vásárolunk, és próbálunk meg kikapcsolódni. Erre persze a kiberbűnözők is felfigyeltek.
Egy lopott adatokat gyűjtő adatbázisba óránként 19 ezer új lopott profil került fel, jelenleg pedig több mint 10 milliárd kiszivárgott jelszó található benne. Éppen ezért nagyon fontos, hogy egyedi és erős jelszavakat, sőt jelmondatokat alkossunk.
Ha egy általunk használt szolgáltatás oldalát feltörik, és a belépési adataink kiszivárognak, akkor a megszerzett jelszavakkal a támadók megpróbálnak bejelentkezni a legnépszerűbb online oldalakra, és bejuthatnak az összes olyan fiókunkba, amelyeknél a kiszivárgott jelszót használjuk.
Ha a személyes információink, mint például a jelszavak, azonosító számok, banki és egészségügyi adatok rossz kezekbe kerülnek, akkor számos törvénytelen célra válnak felhasználhatóvá.
Többek között hitelek igénylésére, online vásárlásokra vagy a bankszámlánkhoz való hozzáférésre, melyek mind súlyos anyagi károkhoz vezethetnek.
A router az az eszköz, amely összeköti az internettel az összes hálózati eléréssel rendelkező készülékünket, a számítógépünktől kezdve a robotporszívón át egészen az okos légtisztítóig.
Az otthonunk “szíveként” nagy odafigyelést érdemelne, de általában igencsak elhanyagoljuk. Nem változtatjuk meg a gyári alapbeállításokat, sőt a jelszót sem.
Ez pedig azt eredményezheti, hogy 1-2 ártalmatlan “potyautas” kapcsolódik rá a hálózatunkra, de akár az online tevékenységeinket is megfigyelhetik.
Forrás: https://biztonsagportal.hu/erre-figyeljunk-amikor-az-adatainkat- vedelmezzuk.html