Tippek a biztonságos netezéshez

A családi fotóktól kezdve a feldíszített karácsonyfáig életünk minden fontos pillanatát megosztjuk az ismerőseinkkel. A gyermekeink miért ne tehetnék meg ugyanezt? Egy online kutatása szerint a 14-16 éves fiatalok közel fele a közösségi média nélkül ma már szinte elképzelhetetlennek tartja az életét.

A téli szünetben több idő jut az internetezésre, így fontos, hogy  felkészítsük őket a biztonságos használatra. Ha nem figyelünk az adatvédelemre, könnyen illetéktelen kezekbe juthatnak személyes információink. Ha gyermekünk regisztrál egy közösségi oldalra, segítsünk beállítani adatainak láthatóságát. Legtöbbször elég, ha ez csak az ismerősei körére korlátozódik. 

Bár a közösségi média egyik célja, hogy új emberekkel is megismerkedjünk, a fiatalok esetében óvatosan kell eljárni. Tudatosítsuk gyermekeinkben, hogy minden esetben mutassák meg, ki akar kapcsolatba lépni velük és miért; valószínűleg mi jobban meg tudjuk ítélni az illető profilja alapján a szándékot. 

Tudjuk jól, hogy nem biztonságos a közösségi médián keresztül közzétenni utazásunk időpontját és célját – főleg mindenki számára láthatóan – hisz ez sok esetben egyenértékű azzal, mintha tárva-nyitva hagynánk a lakásunk ajtaját. Magyarázzuk el gyermekeinknek, milyen típusú megosztások kockázatosak. 

Sokszor úgy gondoljuk, hogy a törlés gomb megoldást jelent a korábbi, kellemetlen bejegyzéseinkre, sajnos az online térben minden megmarad. Emiatt kell mindig tudatosan döntenünk arról, milyen tartalmakat osztunk meg másokkal és ezt mindenképp magyarázzuk el a gyermekeinknek is. 

Főleg a kezdetekben, néha nem árt ránézni gyermekünk profiljára, és segíteni, ha problémás esettel találkozunk. Tiltással viszont nem érünk el semmit, hiszen így könnyen elképzelhető, hogy egy idő után inkább előlünk fogja a tartalmakat elrejteni…

Forrás: https://techwok.hu/2017/12/07/5-tipp-gyermekunk-biztonsagban-internetezzen/