Nem működik az internet? Vagy a vihar után nem lehet bekapcsolni a televíziót? Függetlenül attól, hogy a munkahelyen, vagy otthon történik az eset, a munka, vagy a pihenés meghiúsulása mindig bosszúságot okoz.
Ehhez jön még a biztosítóval történő fárasztó egyeztetés arról, hogy egyáltalán megtérítik-e a kárt. A ház-, vagy a lakóépület biztosítása nem mindig terjed ki a túlfeszültséggel kapcsolatos károkra. A megoldás igen egyszerű: Túlfeszültség-védelemmel rendelkező elosztók, hosszabbítók és adapterek használata.
A túlfeszültség olyan feszültség, amely rövid időre meghaladja a hálózati feszültség határértékét. Egyszóval bármely, a normál háztartási 230 Voltos hálózatra csatlakoztatott készülékekben jelentkezhet.
A túlfeszültség először az érzékeny rendszeralkatrészeket károsítja. Az apró elektronikus áramkörök, alaplapok, hálózati kártyák stb. nem tudnak elviselni áram-, és feszültségcsúcsokat. Hatékony védelem nélkül a túlfeszültségek tönkre teszik a csatlakoztatott készülékek áramköreiben lévő érzékeny alkatrészeket.
A túlfeszültség kiváltó oka lehet például egy erős motor, hegesztőkészülék, vagy egyéb nagyteljesítményű elektromos készülék be és kikapcsolása.
A túlfeszültség és az elektromágneses áramcsúcsok elleni védekezés olyan készülékvédelmi termékekkel oldható meg, amelyeket az áramellátás másnéven a 230 Volt-os fali aljzat és a készülék közé kell bekötni.
A védőelemek gondoskodnak arról, hogy a veszélyes túlfeszültségek a másodperc tört része alatt levezetésre kerüljenek a földelésen keresztül, így a károsító hatású nagyfeszültségek nem juthatnak el a védett készülékekig.
Forrás: https://www.brennenstuhl.com/hu-HU/temavilagok/tulfeszuelt seg-vedelem/mi-az-a-tulfeszueltseg-vedelem-es-miert-olyan-fon tos?