Hálózati végpontok védelme

A hálózati végpontok, vagyis az otthon dolgozó munkatársak gépeinek védelme még az eddiginél is fontosabbá vált. A tömeges távmunka miatt az informatikai rendszerek frontvonalai átrendeződtek.

A végpontok, azaz a munkaállomások jelentik a vállalati informatikai rendszer legfontosabb védelmi vonalát, mivel a behatolások nagy százaléka itt történik. Ha a támadóknak sikerül ezen a fronton áttörni és bejutni a hálózatba, akkor adatokat lophatnak vagy más károkat okozhatnak. Vagyis a végpontvédelmi funkciók valójában a vállalati hálózatot védik, amelyre például laptopok, táblagépek és mobiltelefonok csatlakoznak.

A vállalati rendszerek ellen napi szinten rendszeresen intéznek kisebb-nagyobb támadásokat. Egy kutatás adatai szerint csak 2019 első felében 4,1 milliárd adatrekordnyi információt szereztek meg illetéktelenek, de a tömeges távmunka az aktivitásuk még további fokozására ösztönzi a kiberbűnözőket.

Most abban a reményben próbálkoznak, hogy az otthoni munkavégzés esetén nagyobb a támadási felület és gyengébb a biztonság. Nem alaptalanul, hiszen gyakran otthoni eszközöket kell bevonni a munkába, amelyeken nincs megfelelő védelem. Éppen ezért a céges infrastruktúra és az adatok biztonsága is gyengébb lábakon állhat.

A védekezésnek többféle módja is van, amelyek közül az egyik legfontosabb a munkatársak képzése, mivel számos esetben a felhasználók ismereteinek hiánya okozza a bajt. Elég lehet egy félrevezető csatolmányra, linkre kattintani, és máris ajtót nyitottunk a behatolóknak.

Kulcsfontosságú egy biztonságos VPN kapcsolat használata az otthoni munkaállomások és a céges szerver között, továbbá egy dedikált tűzfal, amely a távmunkás adatforgalmat felügyeli.

Forrás: https://www.invitech.hu/techpercek/vegpontvedelem-tavolrol-s em-lehetetlen