Határ a csillagos ég

Nem először a történelemben, de ismét felkapott téma lett a műholdas internet lehetősége.

A 2020-ban útjára indult SpaceX az eddigieknél gyorsabb vezeték nélküli internetet ígér, a világ minden pontjába.

A vákuumban gyorsabban terjed a fény, mint bármely optikai kábelben, ezért két műholdat például semmiképp sem célszerű összevezetékelni.

Csakhogy a jelnek a levegőben is kell haladnia: a rádiójelnek például 120 milliszekundum kell ahhoz, hogy egy speciális pályán lévő műholdhoz felérjen, 120 vissza. Összesen nagyjából 550 milliszekundum kell, hogy a jel megtegye az utat oda-vissza. Egy 10 gigabites kapcsolatot is létrehozhatunk akár így, fél másodperces késleltetéssel.

A SpaceX első 1600 műholdja alacsonyan keringene: mindössze 550 kilométer magasan, tehát a késleltetés is jóval kisebb lenne.

Sok pont, sok lehetséges útvonal (egy műhold mindig négy másikkal lesz közvetlen, lézeres kapcsolatban), sok lehetőség a csomagvesztés elkerülésére, tehát kisebb valós késleltetés.

Ezek az állítások nagyon merészek. Nem csak a fent említett számítás miatt, ami a jelenlegi műholdas rendszerek órási késleltetése ellenére egy gyorsabb megoldást ígérnek, hanem mert maga az átviteli sebesség is korlátozott.

A Facebook az Athena projekttel például a milliméter-frekvencián tolná át a jeleket, vagyis 30 és 300 gigahertz között, ami a jelenlegi 5G csúcsa lesz.

Csakhogy, míg idelenn egy sima csukott ajtó is megszakíthatja a kommunikációt, az űrből érkező jeleket a vízpára vagy más légszennyezés is sokkal hamarabb képes elnyelni, ezáltal a megbízhatósága kérdéses.

Forrás: https://rackforest.com/2019/06/28/internet-muholdakrol-szele ssav-mindenhol-vs-ejszakai-egbolt/