Alapvető jog lehet az internethozzáférés?

A koronavírus-járvány bebizonyította, hogy az internet mennyire fontos szerepet játszik az életünkben – fogalmazott egy jogi és politikai ügyekkel foglalkozó washingtoni riporter.

A 21. században az internet-hozzáférésre olyan alapszükségletként kell tekinteni, mint a vízre, a gázra vagy az elektromosságra. Igaz, hogy a szó nomád értelmében az internet nem nélkülözhetetlen a túléléshez, de a villamosság és a víz sem az.

Nem halnánk bele, ha gyertyafényre vagy vödörrel hazacipelt forrásvízre kellene váltanunk – de nem is gondolhatnánk magunkra fejlett társadalomként.

Igen, az internet lehet alapszükséglet. Nemzetközi krízisek idején létfontosságú, hogy gyorsan hozzáférjünk a naprakész és megbízható információkhoz; ez az elidegenedés és a tájékozatlanság legjobb ellenszere.

A koronavírus-járvány rávilágított, hogy mára minden és mindenki összekapcsolódott. Részben ezért bírjuk ki ép ésszel, hogy az otthonainkba vagyunk zárva: az internet segít a kapcsolattartásban és a tájékozódásban is.

Ha viszont nem értesülnénk a fertőző betegségek terjedéséről, vagy nem ismerhetnénk meg a betegségek természetét, az halálos kockázatot jelentene.

Az ​internet ​tehát fontos eszközzé vált. A Z generáció tagja már el sem tudnák képzelni napjaikat a világháló nélkül, hiszen életük fontos szereplője lett.

Az interneten található közösségi oldalakon osztják meg élményeiket, képeiket, megbeszélik mindennapjaikat ismerőseikkel. Természetesen az idősebb korosztály is alkalmazza a világhálót, hiszen számukra is sok újdonságot és hasznos információt kínál.

Forrás: https://qubit.hu/2021/01/14/alapveto-emberi-jog-e-az-internet hozzaferes