Hogyan ismerhetjük fel az álhíreket?

Az álhírek és pletykák mindig is részei voltak az emberek közötti kommunikációnak, de a közösségi média oldalak megjelenése óta fénysebességgel terjed egy-egy hír, így érdemes elővenni az objektivitásunkat, ha biztosan el szeretnénk kerülni az álhírek csapdáját.

Egy nemrégiben publikált ​tanulmány szerint összefüggés fedezhető fel az érzelmi intelligencia szintje és a között a képesség között, hogy valaki mennyire tudja helyesen megítélni egy elé kerülő hír igazságtartalmát.

Az álhírek detektálására sokféle módszert ajánlanak a szakértők, de mivel alapvetően az ilyen jellegű információk közös jellemzője, hogy kevés megbízható adatot és forrást tüntetnek fel, erős, érzelmekre ható kifejezéseket használnak és olyan véleményt közölnek, amelyhez könnyen tudnak kötődni az emberek személyes érintettségük okán ezért az objektívebb, vagyis érzelmek nélküli hozzáállás is segíthet a kiszűrésükben.

A résztvevők először kitöltöttek egy kérdőívet, majd egy Álhír Detektáló Feladatot, melynek során el kellett dönteniük egy-egy hírről, hogy igaznak tartják vagy nem. A válaszok alapján a legjellemzőbb okok, ami miatt valaki belesétált egy álhír csapdájába, hogy a hír olyan jelentős problémára világított rá, amely az olvasó szerint fontos volt, hogy napvilágot lásson. Az adatokat grafikonon is ábrázolták és az olvasónak személyes tapasztalatai voltak a témával kapcsolatban, vagy valamilyen módon a gyerekeit is érintette a dolog.

Amennyiben valaki helyesen szűrte ki az álhíreket, annak a következő jellemzők szúrtak szemet és voltak a segítségére az értékelésben: érzelmes kifejezésmód, amely egyértelműen arra szolgál, hogy reakciót váltson ki, félelemkeltés az adatok hiányával kombinálva illetve a forrás nem tudományos vagy kormányzati szervtől származik.

Forrás: https://raketa.hu/erzelmi-intelligencia-alhir-facebook