Kiberbűnözők célkeresztjében a befektetők

Az FBI nemrég arra figyelmeztetett, hogy a kiberbűnözők egyre gyakrabban használják ki a blokklánc alapú platformok sérülékenységeit, hogy ezzel megkárosítsák a kripto befektetőket.

A blokklánc-technológiára ma már egészen sokféle pénzügyi szolgáltatás épül, a befektetés mellett akár kölcsönfelvételre is lehetőséget biztosít. Azokat a rendszereket, amelyeken mindez megvalósul, összefoglaló néven decentralizált pénzügyi platformnak nevezzük. Működésük alapját az úgynevezett okosszerződések jelentik, amelyek olyan algoritmusok, amelyekkel a tranzakciók teljesen automatikusan, emberi közreműködés nélkül mennek végbe.

Sajnos azonban, mint minden technológia, ezek is lehetnek sérülékenyek, illetve a használt protokollokat esetenként a fejlesztők nem megfelelően alkalmazzák a gyakorlatban, amit a kiberbűnözők előszeretettel használnak ki a támadások során. Mivel ezek platformok nyílt forráskódúak, azokban a megfelelő technológiai ismeretek birtokában lényegében bárki találhat károkozási vagy sötét haszonszerzési lehetőséget. Egy jelentés szerint az ilyen támadások egyre nagyobb mértékűek, idén már közel 2 milliárd dollár értékű kár keletkezett ezekből.

Az egyik nagyon gyakori támadási módszer az úgynevezett villámhitel támadás, amikor a hackerek az okosszerződéseket vagy a különböző kriptotőzsdék sebezhetőségeit kihasználva manipulálják a tokenek árfolyamát. A villámhitel-típusú tranzakciók azt jelentik, hogy a kölcsönző egyetlen tranzakcióban vesz fel kölcsönt, amelyekkel további tranzakciókat végezhet, azaz kereskedhet, azonban a tranzakció utolsó lépéseként a kölcsönt vissza kell fizetnie, jóvá kell írnia. A profitra a tokenek árfolyamának változása miatt lehet szert tenni.

Forrás: https://itbusiness.hu/technology/security/a-kiberbunozok-celke resztjeben-vannak-a-kriptobefektetok/