A műhold az új 5G

Míg az 5G a nagyobb lélekszámú területeken az adatsebességet és a kapcsolódott mobil eszközök számát hivatott drasztikusan megnövelni, bőven maradtak fehér foltok a földbolygónk területének jelentős részén, ahol nincsen semmilyen hálózati kapcsolat.

Legalábbis egyelőre, mert a minap az amerikai T-Mobile és Elon Musk űrvállalata, a SpaceX bejelentette, hogy második generációs Starlink műholdjaik képesek lesznek adott méretű területen több ezer ma forgalomban lévő okostelefonnal kommunikálni egyidejűleg, speciális hardver szüksége nélkül. A műholdak földfelszíni hálózati lefedettséget szimulálnak majd erősen korlátozott adatrátával, a telefon pedig egy hardverileg már támogatott sávra kapcsolódik fel úgy, mintha egy hagyományos adótoronnyal kommunikálna, több, alacsony föld körüli pályán keringő műholddal szemben.

Ez azonban próba szolgáltatásként is csak jövő év végén lehet elérhető a leghamarabb, ha addig kellő mennyiségű műholdat lesznek képesek felbocsátani és akkor is csak észak-európai elérhetőséggel, illetve kezdetben SMS üzenetek, majd MMS, és hanghívás továbbításával érdemes számolni, tehát nem kap az 5G nagy sebességű ellenfelet a magasból.

Az iPhone 14 kapcsán viszont már többször szóba került olyan speciális hardver használata, illetve olyan hálózati sáv támogatása, amely limitált műholdas kommunikációt tehet lehetővé már most föld körüli pályán lévő szatellitekkel.

Már a Huawei is hivatalos kommunikációjában az ég irányában történő kapcsolatra céloz, de az amerikai és a kínai márkának nem a SpaceX lesz a partnere, lévén az első kompatibilis műholdak egy texasi kisvárosban várakoznak. A fellövésükre szánt Starship űrhajó ugyanis még a tesztköröket végzi, és a világszintű lefedettséghez több ezer műholdat kell fellőni.

Forrás: https://mobilarena.hu/hir/a_muhold_az_uj_5g.html