Az utóbbi hónapokban kialakult helyzet a családi vállalkozások digitalizációját is felgyorsította, azonban a változások, új eszközök és a gyors ütemben zajló fejlesztések mind-mind támadási felületet jelentenek a kiberbűnözők számára.
Működési szempontból jól viselték a magyar családi vállalkozások a járvány és a nyomában járó korlátozások okozta sokkot.
Ez a szektor ugyanis rugalmasan képes reagálni a váratlan helyzetekre. A járvány kitörésekor napok alatt átálltak a távmunkára.
Nagy kérdés azonban, hogy hosszabb távon mennyire képesek alkalmazkodni a megváltozott világ okozta kihívásokhoz.
A családi vállalkozások körül minden információ érzékeny, ezért fontos, hogy akár az elektronikus levelező rendszer védelme hogyan biztosított vagy éppen a belső folyamatok mennyire alkalmasak a kibertámadások kivédésére.
A legjobban terjedő módszer az üzleti e-mailekkel kapcsolatos visszaélés.
Az FBI jelentései alapján is ez jelenleg az egyik legelterjedtebb csalási típus. Tájékoztatásuk alapján, tavaly a kiberbűnözési esetek felét ezek tették ki.
A módszer lényege, hogy a bűnözők hozzáférést szereznek a céges e-mailekhez és mély profilalkotást végeznek, így a pénzforgalmi folyamatokat vizsgálva kiválasztják célpontjaikat.
Számos olyan technológiai megoldás létezik, amelyek segítik a cégeket a megelőzésben. Ilyen például a digitális aláírás.
A szükséges eszközök kiépítése és üzemeltetése azonban kisebb cégek számára nagyobb kihívást jelenthet. Kiemelten fontos a megelőzés, melynek legfőbb eszköze a tudatosság.