Mennyi adatot használunk?

A koronavírus miatti otthoni karanténban mindenki rátapadt az internetes szórakozás különböző formáira, talán a legtöbben a vezeték nélküli internet-előfizetés terhére használják ezeket.

Jellemző az is, hogy mobilon nézünk filmet vagy hallgatunk zenét streamelt forrásokból, hiszen a Netflixtől a Spotify-ig minden elérhető app-formában.

A mobilneten a leggyakrabban valamilyen korlátos előfizetést használunk, és a havi 2, 3 vagy 4 gigabájtos keret hamar elfogy.

A legtöbb online zenei szolgáltatásban különféle minőségi szinteket különböztetnek meg, amelyekben a közvetített zenefájlok bitsűrűségével játszanak. Minél nagyobb ez az érték, annál részletesebb és szebb a hallható végeredmény, de ezzel együtt nő az átvitt adatmennyiség is.

Ahogy a zenénél, úgy a videós streameknél is a minőség határozza meg azt, mennyi adatot harap le egy-egy sorozat-epizód vagy videoklip az előfizetésünkből. Itt viszont általában nem a bitrátát csökkentik vagy növelik, inkább a kép felbontásával játszanak.

Arra érdemes figyelni, hogy ez kizárólag a médialejátszást említi, tehát ha emellett használod a Facebookot, böngészőt, vagy bármit, azok is további adatot fogyasztanak.

Azt se felejtsük el, hogy az adatküldés is beleszámít a havi adatforgalomba, tehát bármikor e-mailt küldesz vagy fotót töltesz fel, az is az alábbi keretet apasztja.

A jelenlegi digitális oktatás és otthoni munka méginkább felerősítette azt az igényt, hogy az otthonainkban stabil, megbízható és korlátlan internetünk legyen, hiszen egyiket sem tudnánk kellő hatékonysággal végezni, ha közben a mobilinternetünk adatkeretét kellene folyamatosan monitoroznunk.

Forrás: https://pcworld.hu/pcwlite/zene-video-streaming-adathasznala t-tipp-276960.html