Egy kiberbiztonsággal foglalkozó cég tanulságos kutatást végzett összesen 900, magyar, lengyel és cseh szülő bevonásával annak vizsgálatára, hogy mennyire érzik védve gyerekeiket az online fenyegetésekkel szemben.
A felmérés eredménye szerint az 1., 2. és 3. osztályos kisgyermekek szüleinek 70%-a véli úgy, hogy az ifjoncok nincsenek felkészülve az efféle veszélyek felismerésére.
A megkérdezett gyerekek szüleinek 84%-a beszélt gyermekeivel az online biztonságról, azonban csak a szülők harmada érzi felkészültnek magát egy ilyen beszélgetésre.
Az ismeretek hiánya növeli annak kockázatát, hogy a gyerek kiberbűncselekmény áldozatává váljon, ezért célszerű beszélni az online fenyegetésekről. A gyerekeknek meg kell mutatni, hogy milyen hírforrásokra, weboldalakra és programokra kell figyelni, és milyen helyzeteket kell azonnal jelenteni szüleiknek.
Szükséges lépés a víruskereső szoftver telepítése a gépeikre, beleértve a telefonokat és a táblagépeket is. A szoftvernek képesnek kell lennie a rosszindulatú alkalmazások felismerésére, hamisított weboldalak vagy gyanús mellékleteket tartalmazó e-mailek felismerésére, blokkolására.
Célszerű a gyerekkel együtt konfigurálni a közösségi média profil adatvédelmi beállításait, és megakadályozni, hogy az alkalmazások, beleértve a cset funkciókat is, hozzáférjenek a kamerához, a böngészési előzményekhez vagy a pozícióhoz.
A gyerekek megismertetése a digitális világgal ugyanolyan fontos, mint a való világ megismertetése. El kell magyarázni és meg kell mutatnia a navigálás módját és szabályait.
Az interneten való közös szörfözés, oktatási és szórakoztatási célokból egyaránt jó módszer lehet a megfelelő szokások megtanítására és kialakítására.
Forrás: https://www.helloworldonline.hu/hir/felkeszuletlenek-a-gyereke k-az-online-fenyegetesekkel-szemben-290773.html