Közzétette aktuális, a magyar mobilpiac helyzetét összegző, a 2021-es év első két negyedévének adatsorait, piaci jelentését a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság.
A szolgáltatók önbevalláson alapuló számai szerint 2020 közepéhez képest 2021 közepére közel negyedével, 155 millióról 192 millió gigabyte-ra nőtt az internetforgalom. Ugyanebben az időszakban 4,3 százalékkal nőtt az indított hívásforgalom, 6,9 milliárdról 7,2 milliárd percre.
Az indított roaming forgalmak alakulására a szezonalitáson kívül korábban jellemző folyamatosan növekvő tendencia 2020-ban, különösen annak második negyedévétől kezdődően látványosan megtört. 2021 első negyedévében mindössze 430 ezer SIM-kártyáról indítottak külföldön hívást, ami csak alig több, mint harmada az egy évvel korábban mért 1,2 milliónak.
A mobilinternet-szolgáltatás piacának két szegmense – a nagyképernyős és az okostelefonos – mind méret, mind használati jellemzők tekintetében jelentős eltéréseket mutat. A nagyképernyős szegmenshez hozzávetőleg félmillió SIM-kártya tartozik, és ezek száma érdemben nem változott a vizsgált időszakban.
A mostani kiadvány talán legérdekesebb, az NMHH által eddig nem közölt statisztikája az internetforgalom alapján számított piaci részesedés alakulása a mobilinternet-piacon. A közzétett grafikonon jól kiolvasható, hogy a Telenor hálózatán éveken keresztül több adat cserélődött, mint a két riválisánál.
Beszédes egyben az is, hogy hiába vezette be a Vodafone Magyarország elsőként 2019 őszén hazánkban az 5G-s szolgáltatást, mindez a cég hálózati adatforgalmára semmilyen hatást nem gyakorolt – azaz ezen a ponton megdőlni látszik az a teória, hogy az 5G-s előfizetéssel és készülékekkel rendelkező ügyfelek kiugróan sok adatot fogyasztanak.
Forrás: https://www.hwsw.hu/hirek/64218/telenor-vodafone-telekom-n mhh-mobilpiaci-jelentes-adatforgalom-5g.html