Távközlés és a tartalomszolgáltatás

A Netflixhez, az Alphabethez és a Metához hasonló cégek az internetes adatforgalom egyre növekvő részét adják, ám az ezzel együtt járó infrastruktúra-fejlesztéséhez semmilyen szinten nem járulnak hozzá. Ezt kifogásolja most Európa legnagyobb távközlési multija, a Deutsche Telekom és a Vodafone csoport mellett további 11 régiós távközlési cég.

A távközlési szektorban csak Európában tavaly 52,5 milliárd eurót kellett költeniük a hálózatokkal kapcsolatos beruházásokra ám ennek a haszna jelentős részben a hálózatot használó tartalomszolgáltatóknál realizálódik.

A világjárvány globális kitörésekor az otthon ülő tömegek lényegesen nagyobb étvággyal vetették rá magukat az online tartalmakra. Az adatéhség a lazítások után sem csökkent számottevően és a hálózatok kapacitását leginkább a nagy felbontású unicast videostreaming emészti fel.

Mindez különösen problémás lehet a csúcsidőszakokban, ami egy online videostreaming-szolgáltatás esetén tipikusan egy népszerűbb sorozatpremierhez köthető – jó példa volt erre, amikor legutóbb a Netflix koreai sikersorozatát, a Squid Game-et streamelték több mint százmillióan a premier hetében.

Többek közt ez adta az apropót a sorozat anyaországában, Dél-Koreában a legnagyobb helyi távközlési vállalatnak, az SK Broadbandnek arra, hogy beperelje a Netflixet, amiért semmit nem tesz hozzá az általa használt infrastruktúra fejlesztéséhez.

A Netflix a hálózatok tehermentesítésének lehetőségét a streaming szerverek számának növelésében látja – a cégnek jelenleg mintegy 17 ezer szervere üzemel a világ 158 országában. Ezeket a legnagyobb internetes csomópontokon, vagy akár a távközlési szolgáltató saját szervertermében helyezik el és számukat a forgalomtól függően optimalizálják.

Forrás: https://www.hwsw.hu/hirek/64059/eu-europa-tavkozlesi-agaza t-usa-netflix-facebook-halozatfejlesztes-beruhazas-tamogatas. html