Már az újságokat cenzúrázza a Facebook

Az egyik legpatinásabb és legnagyobb hagyományokkal rendelkező orvosszakmai folyóirat, a British Medical Journal főszerkesztője nyílt levélben kifogásolta a Facebook cenzúra tevékenységét. Levelét személyesen Mark Zuckerbergnek címezte.

A dolog apropója, hogy az orvosi újság olvasói panaszkodni kezdtek, miszerint nem tudják megosztani Facebook oldalukról a British Medical Journal egyik közleményét. Az olvasók többek között arról is beszámoltak, hogy a közösségi oldal különböző címkékkel illette az orvosi újság cikkét, mint például “félrevezető” vagy “csak részben igaz”.

A pontossághoz hozzátartozik, hogy elvileg a Facebook nem közvetlenül végzi a cenzorálási tevékenységet, hanem egy tőlük elviekben független ügynökségre bízza ezt, természetesen fizetség ellenében. Az ügynökség dolgozói, bemutatkozásuk szerint önállóan döntenek arról, hogy mely bejegyzéseket címkéznek félrevezetőnek vagy tiltanak le.

Az orvostudomány rangsorolja a szakmai folyóiratokat, melynek egyik alapja az adott szaklapban megjelenő cikkek más kutatók által történő idézettsége. Ennek alapján pedig a British Medical Journal egyértelműen az orvosi szakma egyik leginkább validált és a szakma által leginkább elismert folyóirata nagyon komoly hagyományokkal. Érthető tehát hogy a “blog oldal”-nak történő tituálás nem esett túlzottan jól a szerkesztőknek. A Facebook már korábban is került kínos helyzetbe cenzorálási módszerei, illetve annak baklövései miatt.

Lehet vitatkozni, hogy a cenzúrának bármilyen formában van-e létjogosultsága, arról pedig még inkább, hogy ha már egy szolgáltató bevezeti a cenzúrát, akkor azt kire bízza és mi alapján végzi?

Forrás: https://index.hu/tech/2021/12/29/facebook-orvosi-ujsagok-brit ish-medical-journal-cochrane-library-cenzura/