Net-hozzáférés korlátozása

A koronavírus járvány hatását mutatja, hogy a gyerekek 85 százaléka már iskolai feladatok, tanulás kapcsán használja az internetet, de a többség még mindig elsősorban videónézés, kapcsolattartás vagy játék miatt megy fel a világhálóra.

Az IT szakértők szerint a szülők fele 1-2 órára, 20 százalékuk 3-4 órára korlátozza a netezéssel töltött időt, de minden harmadik gyermek korlátlanul élhet a net adta lehetőségekkel.

A többség hálózati vagy eszköz szinten sem szabályozza az internet bizonyos részeihez való hozzáférést.

A válaszadók fele találkozott már a webes böngészésből adódó káros következményekkel: függőséggel, erőszakos, felkavaró tartalmakkal, ismeretlenek zaklatásával vagy cyberbullyinggal.

A kutatás eredményei arra is rávilágítanak, hogy a gyermekek 60 százalékának van már mobiltelefonja, 40 százaléknak saját tabletje vagy laptopja, 15 százaléknak asztali számítógépe, okos eszköze vagy játékkonzola.

Ezekből az adatokból kirajzolódik, hogy gyakorlatilag minden családnak nagy figyelmet kellene fordítania a gyermekek internetes biztonságára, hiszen majdnem mindegyikük eléri valamilyen formában a világhálót.

A gyermekek többségénél a szülők korlátozzák az internet használatot. Így minden ötödik gyermek napi maximum 1 órát, 30 százalékuk 2 órát, egy ötödük 3-4 órát, a maradék egyharmad viszont korlátlanul böngészhet a világhálón.

Aki nem korlátozza gyermekét, leginkább azért teszi, mert megbízik benne, vagy jelenleg is csak felügyelet mellett böngészhet az eszközökön.

A gyerekek 90 százalékával az iskola vagy a szülő – legtöbb esetben mindkettő – elbeszélgetett már a világhálón leselkedő veszélyekről, 10 százalékkal viszont senki.

Forrás: https://www.vg.hu/kozelet/kozeleti-hirek/a-szulok-csak-ritkan-ko rlatozzak-gyerekeik-internet-hozzafereset-3135967/