Számítógép hálózatok eszközei

A számítógép hálózatokban alapvetően két fajta eszköz létezik. Aktív és passzív eszköz. Passzívnak tekinthető egy eszköz, ha a kapott jellel nem csinál semmit, azaz például csak továbbítja. Ha a kapott jelet nem csak továbbítja, hanem bármilyen módon befolyásolja, akkor már aktív eszköznek tekinthető.

A jeleket valamilyen közeg segítségével továbbítjuk egyik eszközről a másikra. Ez lehet vezetékes vagy vezeték nélküli adatátviteli közeg.

Vezetékes adatátviteli közegnek tekinthető a koax kábel vagy az UTP kábel. Vezeték nélküli adatátviteli közeg lehet a rádióhullám, lézer vagy a bluetooth. Az adatátviteli közegben fellépnek különböző zavarok. A jelerősítőnek a feladata például, hogy a legyengült jel felerősítése és továbbküldése.

Fontos eszköz a router, amely két vagy több hálózatot kapcsol össze. Ez egy intelligens hálózati ​eszköz,​amelynek feladata a beérkező adat​csomag​ok továbbítása a célállomás felé a lehető legoptimálisabb úton, a beállított szabályok alapján.

Ebben az esetben a csomagok nem mások, mint az eszközeink által küldött adatok. Az adatok meghatározott méretű csomagokká vannak bontva és úgy kerülnek továbbításra.

Ha például “A” eszköz adatokat küld a “B” eszköznek akkor a router tudja melyik portjára van kötve a “B” eszköz és közvetlenül neki továbbítja az adatokat. Ezáltal csökkenti a felesleges forgalmat a hálózaton.

Az internetre csatlakozást mindig valamilyen szolgáltatón keresztül lehet megvalósítani. A szolgáltató​k hálózatait és magukat a szolgáltatókat is routerek kötik össze, ezeket a hálózatokat nevezhetjük az internet gerincének.

Router vásárlás előtt érdemes a meglévő internetkapcsolatunk típusából, a ház méreteiből, a csatlakoztatni kívánt eszközök számából kiindulni és internetszolgáltatónk tanácsát kérni.

Forrás: http://www.informatika-erthetoen.hu/szamitogep-halozatok/sza mitogep-halozatok-eszkozei/