Bűncselekmény más Wi-Fi-jére csatlakozni?

Felmérések szerint az emberek több mint negyede minden további nélkül csatlakozik nyitott Wi-Fi-hálózathoz annak érdekében, hogy internethez jusson, azt viszont kevesen tudják, hogy több országban ennek akár jogi következményei is lehetnek. Tényleg lopás-e a Wi-Fi-lopás, és mit tehetünk, ha nem akarjuk a saját előfizetésünket a szomszéddal is megosztani?

Magyarországon az első, és talán az egyetlen ilyen ítélet 2007-ben született, amelyben a Szegedi Városi Bíróság kimondta, hogy a védtelen hálózatra való csatlakozás lopásnak minősül. Az ügy előzménye, hogy egy hazai kisvárosban egy fiatalember a laptopjával az utcáról csatlakozott rá egy családi ház hálózatára, azonban a lakók ezt észrevették, és riasztották a rendőrséget. “A szegedi önkormányzat figyelmeztetésben részesítette a fiatalembert”, az ítéletet pedig a fellebbezés után a Szegedi Városi Bíróság is helyben hagyta.

Ehhez hozzá kell tenni, hogy az elkövető olyan hálózathoz csatlakozott, ami adatforgalmi korlátos kapcsolattal rendelkezett, így a 3,79 megabájtnyi adatforgalmat be tudták árazni, és ez alapján állapították meg a kilenc forintos kárt. Mivel Magyarországon nincs precedensjog, így nem lehet tudni, hogy egy hasonló esetben ugyanilyen ítéletet hozna-e a bíróság.

Amennyiben a hálózat jelszóval védett, akkor adatok elleni bűncselekmény valósul meg, a kérdés ugyanakkor bonyolultabb, ha az előfizető nem védte le jelszóval a hálózatát.

Ebből következik, hogy a 2007-es ügyben “a szabálysértési hatóság és a bíróság is tévesen ítélte meg az eljárás alá vont személy jogosulatlan Internet használatát lopásként”. A nyílt Wi-Fi-hálózathoz való engedély nélküli csatlakozás csalásként sem értékelhető.

Forrás: https://raketa.hu/buncselekmenyt-kovet-el-aki-engedely-nelkul- csatlakozik-valaki-masnak-a-wifi-halozatara